6.1. ЗАГАЛЬНИЙ ПРИНЦИП ПОЗИЦІОНУВАННЯ


Координати користувача в СРНС визначаються методом зворотної просторової лінійної зарубки, де вимірюються спотворені похибками дальності від приймача до супутника. При цьому супутники виконують функцію наземних геодезичних пунктів з відомими координатами.

Припустимо, в певний момент часу супутник як би завмер в просторі (рис. 6). Просторові координати кожного супутника щодо центру мас Землі можна обчислити, знаючи ефемериди, передані супутником. Якщо в приймачі, місце розташування (тобто геоцентричних вектор місця розташування ТПр) якого

необхідно визначити, використовуються годинник, абсолютно точно встановлені за часом СРНС, то, реєструючи час, необхідний для проходження кодового

сигналу від супутника до приймача, можна визначити істинні відстані (або дальності r) до кожного супутника. У геометричному сенсі кожна дальність дає для визначення місця розташування приймача сферу, центр якої співпадає з супутником. Отже, використовуючи цей метод, необхідно виміряти дальності лише до трьох супутників, оскільки перетин трьох сфер дозволяє отримати три невідомих координати (наприклад, X, Y і Z). Рішення може бути отримано з трьох рівнянь дальності для кожного супутника:

r

ГСп ГПр

(24)

Обладнання приймачів годинником, що забезпечують необхідну високу точність синхронізації часу (10-12 с), призвело б до істотного подорожчання їх вартості, збільшення габаритів і ускладнення організації робіт з ними. Тому в сучасних приймачах використовується інший метод: у них встановлюються недорогі кварцові годинники, які лише наближено встановлюються за часом СРНС.

Через різницю часу приймача і супутника відстань до супутника виходить менше або більше від дійсного. Цю проблема вирішується шляхом вимірювання чотирьох дальностей до чотирьох супутників одночасно. Такі відстані називають псевдовідстаней, оскільки вони рівні істинним дальностях, збільшеним або зменшеним на деяку відстань /г, що виникає через помилку годин приймача.

Розташування пункту, як і раніше, можна визначити лінійної зарубкою, але тепер для знаходження чотирьох невідомих (трьох координат приймача і поправки годин) потрібно виміряти чотири псевдовідстаней. Величина Аг може бути виключена шляхом формування різниць псевдовідстаней, виміряних з одного пункту до двох супутників або з двох різних пунктів до одного супутника.

Конфігурація супутників СРНС була спроектована таким чином, щоб забезпечити користувачам радіовидимості як мінімум 4-х супутників в будь-якій точці в будь-який час для визначення свого місця розташування при нормальних умовах спостережень.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я