5.1. ЕЛЕМЕНТИ ОРБІТИ СУПУТНИКА

Для обчислення положення супутника в геоцентричної системі використовуються шість кеплерових елементів орбіти. Три з них характеризують положення орбіти в просторі, два - її розміри, один -положення супутника на ній (рис. 5).

Орієнтація орбітальної площині характеризуються становищем щодо екваторіальній площині XOY. Лінія перетину DU цих площин називається лінією вузлів. Вузлами орбіти супутника є точки перетину орбіти з екваторіальній площиною. Вузол U, відповідний руху супутника з південної небесної півсфери в північну називають висхідним, а вузол D, відповідний руху з північної небесної півсфери в південну - тих, що сходять.


Положення орбітальної площині щодо екваторіальній характеризується двома орбітальними елементами - довготою висхідного кута Пі нахилом орбіти і. Кут W відраховується в екваторіальній площині від напрямку на точку весняного рівнодення (вісь OX) до лінії вузлів і змінюється в діапазоні від 0 до 360 °. Кут і визначається як кут між екваторіальній і орбітальної площинами і змінюється в діапазоні від 0 до 180 °: -

при i = 0° - екваторіальна орбіта,

при 0 <i <90° - похила,

при i = 90° полярна.

Орієнтація орбіти в орбітальної площині характеризується кутом перигею (аргументом перицентра) w між напрямком на висхідний вузол U і перигею 77, відраховувати від U у напрямку руху ШСЗ.

Розміри орбіти задаються великої півосі a і ексцентриситетом e.

Кутове видалення и супутника від перигею 77 в орбітальної площині, відлічуваний за напрямком руху ШСЗ, називається справжньою аномалією (тобто це кут між радіус-вектором супутника і напрямом на перигей). Вона характеризує положення супутника на орбіті. Зазвичай замість справжньої аномалії в якості шостого елементу орбіти використовується момент проходження супутника через перигей т, а також ексцентричної аномалію E і середню аномалію M.

Кеплерови елементи орбіти змінюються в часі і повинні бути відомі на момент позиціонування.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я