4.3. ПІДСИСТЕМА АПАРАТУРИ КОРИСТУВАЧІВ

Користувачі СРНС діляться на дві категорії: військові та цивільні. У складі GPS діють Служба точного позиціювання PPS (Precise Positioning Service) і Служба стандартного позиціювання SPS (Standard Positioning Service). PPS базується на використанні P-коду та двох несучих частот, SPS - на використанні C/A-коду та однієї несучої частоти.

Дозволена точність абсолютного визначення місця розташування для цивільних користувачів GPS - приблизно 100 м (при включеному режимі SA), а для військових - приблизно 30 см, що досягається за рахунок використання P-коду. Цивільні користувачі поділяються на дві основні групи по області застосування СРНС - навігаційне використання і геодезичне використання. ПАК складається з апаратно-програмних засобів, призначених для прийому та обробки супутникових радіосигналів з метою визначення просторових координат та іншої необхідної користувачам інформації (часу, напряму і швидкості, просторової орієнтації та ін.).

Просторові координати в приймачі користувача звичайно визначаються в два етапи: спочатку визначаються поточні координати супутників і первинні навігаційні параметри (дальність, її похідні та ін) щодо відповідних супутників, а потім розраховуються вторинні - геодезичні координати місця розташування користувача.

Стандартний комплект ПАК для геодезичного застосування складається із двох (або більш) приймачів супутникових сигналів з комплектом додаткового встаткування і програмного забезпечення для обробки супутникових вимірів.

GPS-приймачі залежно від типу виконуваних вимірів і доступності коду діляться на три групи:

- Кодові -, що вимірюють псевдодальности на основі C/A-коду;

Фазові -, що вимірюють фазу прийнятого сигналу з використанням C/A-коду;

P-кодові -, що вимірюють фазу прийнятого сигналу з використанням P-коду. Використання P-коду досягається за рахунок установки спеціальної плати на вході приймача.

Залежно від кількості використовуваних частот приймачі бувають одночастотні та двочастотні.

По способах спостереження за супутниками приймачі класифікуються на одне- і багатоканальні. Захват і відстеження супутників у багатоканальних приймачах виконується незалежними прийомними каналами. У цей час найпоширенішийо 9, 12-ти канальні приймачі, у яких прийомний канал може працювати з будь-яким супутником ( так званий метод All in View). Є також 24-х канальні приймачі, у яких кожному супутнику зіставлений певний канал.

Апаратура користувачів ГЛОНАСС аналогічна апаратурі користувачів

GPS.

У світі є більш 50 фірм-виробників супутникових приймачів. Найбільш відомі серед них - Trimble (США), Ashtech (США), Leica (Швейцарія), Zeiss (Німеччина), Geotronics (Швеція). Але виробництвом системних плат для приймачів займаються тільки перші дві.

У цей час велика увага приділяється питанням спільного використання обох СРНС. Основною перевагою спільного використання є значне збільшення кількості спостережуваних супутників, що дозволить виконувати виміру в зонах обмеженої видимості супутників, підвищити точність вимірів, їх надійність і вірогідність, а також скоротити тривалість сеансів вимірів. Такі приймачі, що працюють одночасно у двох системах, уже пропонуються споживачам декількома фірмами. Наприклад, фірма Ashtech пропонує 24-канальний приймач GG-24, по 12 каналів на GPS і ГЛОНАСС. Фірма Spectra Precision - одночастотний приймач Geotracer GPS+GLONASS на базі системної плати Ashtech.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я