4.1. ПІДСИСТЕМА КОСМІЧНИХ АПАРАТІВ

ПКА складається з певного числа («сузір'я») навігаційних супутників. Основна функція ПКА - формування і випромінювання радіосигналів, необхідних для визначення місця розташування користувачів. Для цього на кожному супутнику встановлено наступне обладнання: апаратура для прийому та

передачі радіосигналів, бортовий комп'ютер, бортовий високоточний атомний еталон частоти і часу, сонячні батареї живлення, двигуни коректування орбіт. Бортові еталони часу і частоти забезпечують практично синхронне випромінювання навігаційних сигналів усіма супутниками, що є обов'язковою умовою для реалізації беззапитних вимірювань в приймальниках користувачів.

Вибір складу та конфігурації орбітального угрупування навігаційних супутників забезпечує задану робочу зону (одночасне спостереження в будь-якій точці Землі), можливість реалізації різних методів вимірювань, безперервність і точність координатних визначень.

ПКА GPS складається з 24-х супутників (з них 3 резервних), розташованих по чотири в шести орбітальних площинах, розгорнутих через 60°. Нахил площин до екватора дорівнює 55°. Орбіти практично кругові. Середня висота супутників 20145 км, період обертання приблизно 11 год 57 хв, швидкість переміщення вздовж орбіти близько 3,9 км/с. Середній термін служби супутників - 10 років.

Для передачі навігаційних сигналів (далекомірних кодів, міток часу, даних про координати супутника, ідентифікаційних ознак та ін) на кожному супутник є генератор основних коливань з опорною частотою 1,023 МГц (C/A-код) і 10,23 МГц (P-Д-код). Ці коливання випромінюють на несучих частотах /1 = 1575,42 Мгц (Lj) з довжиною хвилі 19,0 см і /2 = 1227,60 МГц (L2) з довжиною хвилі 24,4 см. Частота Lj модулювати двома далекомірними кодами: точним (Precision) P-кодом і легкодоступним (Clear Acquisition) C/A-кодом. Частота L2 модулювати одним P-кодом. P-код, на відміну від C/А -код, призначений для санкціонованих (в основному, військових) користувачів GPS.

Усі супутники GPS використовують ті самі частоти, але кожний супутник має свій код. У будь-який час, без попереднього повідомлення, може бути введений так званий режим виборчого (селективного) доступу SA (Selective Availability), при якому навмисно з метою зниження точності вимірювань спотворюють далекомірний код і ефемериди супутників. З цією ж метою передбачено режим додаткового шифрування AS (Anti-Spoofing), коли P-код переводиться в новий, Y-код.

Супутники по своїй модифікації і функціональними можливостями

об'єднані в групи - блоки I, II і II R. В даний час на орбіті функціонують супутники блоків II і II R. Проектується запуск супутників нового покоління -блок II F - зі збільшеним терміном служби, в яких планується ввести другу «громадянську» частоту L5.

ПКА ГЛОНАСС складається з 24-х супутників (з них 3 резервних), розташованих по вісім супутників в трьох орбітальних площинах, розгорнутих через 120°. Нахил площин орбіт до екватора дорівнює 64,8°. Середня висота супутників 19100 км, період обертання приблизно 11 год 16 хв. Оснащення супутників таке ж, як і в GPS. Крім того, супутники ГЛОНАСС додатково обладнані відбивачами, а наземні станції спостереження - лазерними далекомірами.

У ГЛОНАСС використовується основна частота 0,511 МГц. Частоти Lj і L2 мають індивідуальні значення для кожного супутника (у діапазоні 1602,56 ... 1615,5 - для Lj, 1246,44 ... 1256,5 - для L2). Вони знаходяться в точному співвідношенні 9/7, довжини хвиль близькі до 18,7 і 24,1 см. У ГЛОНАСС всі супутники мають однакові коди: високої (ВТ) і стандартної (СТ) точності, без штучного зниження точності.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я