3.3. ITRS І ETRS

Міжнародна Служба Обертання Землі IERS (International Earth Rotation Service) була організована спільно Міжнародний астрономічний союз IAU (International Astronomical Union) і Міжнародним Союзом Геодезії і Геофізики IUGG (International Union of Geodesy and Geophysics). Головним завданням IERS, як визначено в рішенні № 2 IUGG, прийнятому у Відні в 1991, є забезпечення параметрами орієнтації Землі (EOP) і реалізація міжнародних референцних астрономічних і земних систем координат.

Службою IERS за допомогою сучасних високоточних вимірювальних технологій (VLBI, LLR, SLR і GPS) з високою точністю встановлені системи геодезичних параметрів Землі. Є дві системи опорних мереж IERS:

земна - ITRS (International Terrestrial Reference System);

небесна - ICRS (International Celestial Reference System).

Реалізація ITRS на певну епоху називається ITRF (International Terrestrial Reference Frame).

Система ITRF закріплює в тілі Землі геоцентричну гринвіцьку систему координат. Її початок встановлено з точністю 10 см в центрі мас Землі, вісь Z з точністю +0,03 " орієнтована по CIO, вісь X з точністю 0,003 " поєднана з площиною гринвіцького меридіана. Координати ITRF змінюються зі швидкістю 1-2 см на рік. Їх щороку уточнюють і складають каталоги на відповідні епохи -

від ITRF88 до ITRF2000.

У системі ICRS за допомогою теорії прецесії 1976 р. і теорії нутації 1980 полярна вісь Землі приводиться до становища на епоху J 2000.

У 1987 році Міжнародна геодезична асоціація IAG (International Association of Geodesy) створила підкомісію EUREF для встановлення європейської системи параметрів Землі ETRS (European Terrestrial Reference Frame). На Симпозіумі EUREF в Анкарі, що проходив 22-25 травня 1996 року, були встановлені класи точності положень станцій мережі EUREF. До класу A віднесені ті станції, середньоквадратичне помилка у кожній з трьох координат у системі ETRS89 на епохи 1989-1999 рр.. не перевищує 1 см. Клас B характеризується тією ж точністю, але при віднесенні координат до епохи спостережень. Станції класу C повинні мати середньоквадратичне помилку положення не більше 5 см при умовах, що виконуються для класу A.

Пункти ITRS і ETRS входять до складу мережі Міжнародної GPS-служби IGS (International GPS Service).


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я