1. Основи процесів дегазації води

У багатьох випадках низька якість продукції і знос устаткування пов'язані з наявністю газів у воді, використовуваній в технологічному процесі. Найчастіше доводиться видаляти з води оксид вуглецю (IV), кисень і сірководень, рідше – метан. Ці гази відносяться до корозійноактивних, вони обумовлюють або підсилюють корозію металів. Крім того, оксид вуглецю (IV) корозійно активний по відношенню до бетону. Деякі гази здатні утворювати з повітрям токсичні або пожежо- і вибухонебезпечні суміші. Зважаючи на вказані властивості цих газів, а також здатність сірководню додавати воді неприємний запах, необхідне по можливості повне видалення їх з води.

Розчинені гази можуть міститися у воді, що забирається з природного джерела, або утворюватися в ній при здійсненні деяких процесів водообробки.

Комплекс заходів, пов'язаних з видаленням з води розчинених в ній газів, називається дегазацією води. Існують фізичні й хімічні методи дегазації води.

Суть фізичних методів дегазації полягає в наступному:

вода, що містить газ, приводиться в зіткнення з повітрям, якщо парціальний тиск цього газу в повітрі близький до нуля;

створюються умови, при яких розчинність газу у воді стає нікчемно малою.

За допомогою першого прийому (аерація води) звичайно видаляють вільний оксид вуглецю (IV) і сірководень, оскільки парціальний тиск цих газів в атмосферному повітрі близький до нуля. До другого прийому звичайно вдаються  при знекисненні води. У цьому разі через значний парціальний тиск кисню в атмосферному повітрі аерацією води видалити кисень не можна, тому воду доводять до кипіння, тоді розчинність всіх газів в ній падає до нуля. Для цього застосовують або нагрівання води (у термічних деаераторах), або пониження тиску до величини, при якій вода кипить без додаткового підігріву у вакуумних дегазаторах.

Хімічні методи засновані на певних реакціях, в результаті яких відбувається хімічне зв’язування розчинених газів. Реалізуються ці методи шляхом введення в оброблювану воду реагентів або фільтруванням її через спеціальні завантаження.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я