Самостійна робота з курсу

До складу самостійної роботи входять реферування за пропонованими темами і складання ілюстрованих альбомів.

Орієнтовні теми рефератів заключної частини курсу:

1.Архітектура та мистецтво перших післяреволюційних років. Порівняння художнього досвіду двох Великих революцій: французької і жовтневої (ставлення до історичної спадщини, засоби створення нових символів та середовища). Використання радикальних рішень художнього авангарду в створенні мобільного синтетичного середовища. Найяскравіші приклади реалізації “плану монументальної пропаганди”.

2. Розробка нових функціональних типів будівель у радянській архітектурі першого десятиліття: робітничі клуби, житлові комуни та ін. (на прикладі певних творів майстрів радянської архітектури).

3.Комплекс майдану Дзержинського (Свободи) у Харкові. Історія проектування, формування та втрати стилістичної єдності. Держпром як втілення авангардних ідей організації великого громадського простору.

4.Революційно - романтичні ідеї створення нових громадських будівель у перших архітектурних конкурсах радянської доби (конкурс на проект будівлі Палацу Праці, монумент Третього Інтернаціоналу та ін.).

5.Творчість майстрів радянського архітектурного та мистецького авангарду: брати Весніни, М. Я. Гінзбург, Ілля Голосов, Іван Леонідов, Ель Лисицький, Казимир Малевич, Костянтин Мельников, Володимир Татлін та ін. (найяскравіші ідеї та реалізації, що випередили розвиток світової художньої культури).

6.Змагання авангардних ідей та підходів у радянському містобудуванні першого десятиліття. (Горизонтальний хмарочос, динамічне місто, дезурбанізм та урбанізм і т. ін.) Порівняння з пізнішими ідеями авангардної архітектури Заходу.

7.Найбільші архітектурно - містобудівні ідеї та реалізації першого радянського десятиліття: Дніпрогес, “соцмісто” Запоріжжя, “житлові комбінати” в Харкові, Магнітогорську та інших містах. Використання нових авангардних ідей у створенні синтетичного архітектурного середовища.

8.Проблеми типізації та індустріалізації житла в радянській авангардній архітектурі. Розробка принципово нових експериментальних типів житла: житловий осередок (“житлова ячейка”), будинок – комуна, житловий комбінат та ін.

9.Проблеми нових типів радянських видовищних громадських будівель. Розвиток ідеї “театру масового музичного дійства” на прикладі конкурсу на проект будинку театру в Харкові (варіанта братів Весніних зокрема).

10.Конкурс на проект будівлі Палацу Рад у Москві. (Співставлення ідей, головні тенденції у творчому змаганні, - на прикладі певних творів).

11.Радянська архітектурна символіка 20-х – 30-х років (на прикладі архітектури радянських павільйонів на міжнародних виставках: Париж – 1925р., - 1937р., Нью - Йорк – 1939р.).

12.Творчість архітектора Б. Іофана (на прикладі певних творів).

13.Архітектура перших ліній московського метро: створення нового синтезу мистецтв і середовища. Особливості дизайнерського й художнього підходу в найяскравіших творах.

14.“Соцреалізм” в архітектурі радянських громадських будівель 40-х – 50-х років. Символіка нових архітектурних образів. Символіка синтетичного середовища радянських виставкових комплексів. Комплекс ВСГВ у Москві як яскравий приклад створення ідеального громадського середовища (на прикладі певних творів).

15.Проблеми й методи містобудівної реконструкції в СРСР (30-х – 40-х років). Спроби формування нових урядових центрів у Москві й Києві (Конкурси на проект будівель Наркомтяжпрому на Красній площі в Москві та урядового центру в Києві). Ставлення до міського середовища, що склалося історично.

16.Ідеї ретроспективізму в творчості майстрів радянської архітектури 30-х – 50-х років (на прикладі певних творів І. В. Жолтовського, О. В. Щусєва, І. О. Фоміна та ін.).

17.Творчість архітектора О. Таманяна на прикладі формування ансамблю центру м. Єревана як зразок яскравого втілення національних художніх ідей.

18.Формалізм та символіка в радянській архітектурі. Найяскравіші символи радянської архітектури 20-х – 50-х років (на прикладі певних творів).

19.Проблеми створення радянських військово - меморіальних комплексів. Меморіали в повоєнній відбудові міст. Тенденції розвитку найбільших комплексів й спроби формування радянських традицій (на прикладі певних проектів та рішень).

20.Архітектура висотних будівель у Москві (1947-1953 р.р.). Архітектура комплексу МДУ. Риси “соцреалізму”.

21.Доля середовища, що склалося історично, в реконструкції радянських міст (30 – 50-і; 60 – 70-і роки; на прикладі певних проектів та реалізацій).


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я