Тема 13 „Будівлі комунального господарства”

Будівлі готелів, мотелів і кемпінгів

            Готельні будівлі призначаються для короткочасного проживання людей і їх культурно-побутового обслуговування.

            Залежно від призначення й контингенту проживаючих готелі можуть бути:

- загального типу;

- курортні;

- туристичні;

- спортивні;

- для транзитних пасажирів;

- готелі великих підприємств і НДІ;

- готелі для автотуристів (кемпінги).

            Готелі загального типу призначаються для всіх категорій громадян і можуть бути будь-якої категорії.

            Курортні готелі, як правило, будуються в курортній місцевості, люди в них перебувають досить тривалий час, тому їх необхідно забезпечити максимумом комфорту.

            Туристичні готелі призначаються для розміщення й обслуговування туристичних груп. У таких готелях повинні бути передбачені приміщення для збору туристичних груп і приміщення для співробітників туристичних фірм.

            Готелі для спортсменів, як правило, розміщуються в районах спортивних комплексів і можуть мати середній рівень комфорту.

            Готелі для транзитних пасажирів призначаються для короткочасної зупинки пасажирів, що очікують той або інший транспорт, і для відпочинку персоналу, що обслуговує транспорт. Вони звичайно розташовуються біля різних видів вокзалів, мають середній рівень комфортності, і також повинні мати підприємства громадського харчування цілодобового режиму роботи.

            Готелі при великих підприємствах або НДІ призначаються переважно для відряджених, і повинні мати приміщення для проведення різного роду нарад і прес-конференцій.

            За місткістю готелі розділяють на:

 малі (до 100 місць), середні (до 500 місць) і великі (понад 500 місць).

            При необхідності зводяться готельні комплекси, які складаються із групи готелів, що мають деякі загальні підприємства культурно-побутового обслуговування.

            За поверховістю готелі бувають:

малоповерховими (1-2 поверхи);

середньої поверховості (3-5 поверхів);

багатоповерховими (до 16 поверхів);

висотними (більше 16 поверхів).

            Залежно від комфортабельності й технічної оснащеності, а також від обсягу надаваних послуг готелі діляться на 5 категорій (1*, 2*, 3*, 4* і 5*). Головним критерієм у визначенні категорії готелю є номер, якість якого у свою чергу залежить від рівня його комфорту (встаткування, площі, кількості місць, меблювання, тощо). Номери діляться на однокімнатні й двохкімнатні (апартаменти й люкси), одномісні й багатомісні (до чотирьох). Санітарно-технічне встаткування номера може бути повним (умивальник, унітаз, ванна, біде) або неповним (умивальник, унітаз, ванна або душ).

            Сучасний готель являє собою складний організм, який має декілька функціональних основних груп приміщень:

- приміщення прийому й обслуговування (вестибюльна група);

- приміщення житлової групи;

- приміщення громадського харчування і культурно-побутового обслуговування;

- група приміщень адміністрації;

- група службових, підсобних і господарських приміщень;

- група приміщень інженерного встаткування.

            Вестибюльна група - група приміщень готелю, основними функціями якої є прийом, оформлення й розміщення приїжджаючих, зберігання й транспортування багажу. Всі категорії готелів повинні мати приміщення служби прийому з зоною відпочинку й очікування. У великих готельних комплексах приймально-адміністративна група іноді виділяється в окремий блок або навіть будівлю.

            Приміщення житлової групи складаються з житлових номерів, приміщень господарського обслуговування, віталень-холів і приміщень поверхових чергових. Планувальна стрктура житлової частини готелів має різні схеми, в основі яких лежать коридори з різноманітним компонуванням номерів. Ширина основних коридорів повинна бути не менше 1,8м, а відстань між двома евакуаційними сходами не повинна перевищувати 80м.

            Житлова частина 5*-вих готелів - 100% одномісних і двомісних номерів, обладнаних кольоровими телевізорами, холодильниками й телефонами міжнародного і міжміського зв'язків. При готелі повинен бути ресторан з декількома залами, окремими кабінетами й нічним клубом, кафе, спортивно-оздоровчий центр із тренажерами або спортивним залом, плавальний басейн із сауною, бізнес-центр, універсальний зал для різних заходів, перукарня із салоном, медичний кабінет. Номери мають повне сантехнічне встаткування.

            Житлова частина 4*-вих готелів складається з 100% одномісних і двомісних номерів, обладнаних холодильниками, телевізорами й телефонами міжміського і міжнародного зв'язків. При готелі повинен бути універсальний зал для різних заходів, бізнес-центр, спортивно-оздоровчий комплекс із тренажерним залом, плавальний басейн або сауна, ресторан з декількома залами, кафе й перукарня. Номери мають повне сантехнічне встаткування.

            Житлова частини 3*-вих готелів складається з 100% одномісних і двомісних номерів, що мають неповне сантехнічне встаткування. Всі номери обладнані кольоровими телевізорами, холодильниками й телефонами прямого зв'язку з міською мережею. При готелі повинен бути універсальний зал для різних заходів, бізнес-центр, ресторан або кафе й перукарня.

            Житлова частина 2*-вих готелів має 80% одномісних і двомісних номерів. Не менше 50% всіх номерів повинні бути обладнані санвузлами з неповним сантехнічним устаткування й всі номери  - телефонами внутрішнього зв'язку. Номери без санвузлів повинні бути обладнані вмивальниками. При готелі повинен бути ресторан або кафе й приміщення для перегляду телепередач.

            Житлова частина 1*-вих готелів має 60% одномісних і двомісних номерів. Не менше 25% номерів повинні бути обладнані санвузлами з неповним сантехнічним устаткуванням. Всі інші номери обладнуються вмивальниками. Всі номери мають внутрішній телефонний зв'язок. При готелі повинне бути кафе й приміщення для перегляду телепередач.

            Площа одномісного номера залежно від категорії готелю коливається від 8 до 14 (20) м2, а двомісних – від 12 до 16(25) м2.

            Розміщення підприємств харчування передбачається, як правило, у складі головної будівлі на першому поверсі або в окремому блоці, що примикає до основної будівлі.

            Група приміщень адміністрації розміщується звичайно на першому або другому поверсі й має зручний зв'язок з житловими блоками, групою харчування й вестибюльною групою.

            У загальній архітектурній композиції готельного комплексу його житлова й суспільна частини мають різні обсяги: житлова, як правило, багатоповерхова, суспільна - один-три поверхів. При цьому суспільна частина примикає до житлового корпусу або група суспільних приміщень частково входить в обсяг житлової частини і частково перебуває поза нею.

            Мотелі або готелі для автотуристів, як правило, розташовуються на великих транспортних магістралях, на маршрутах до улюблених автотуристами місцевостей, або ж у місцях відпочинку.

            Це, як правило, малоповерхові будівлі з ізольованими друг від друга номерами, у безпосередній близькості від яких розміщуються стоянки для автомобілів. Мотелі розраховані головним чином на нетривале перебування туристів. Житлові номери здебільшого проектують однокімнатними або двокімнатними, що складаються з житлової кімнати й сполученого санвузла з ванною або душем.

            При проектуванні мотелів велике значення має зв'язок житлового номера зі стоянкою автомобіля. Існує ряд прийомів пристрою автомобільних стоянок у мотелях. Найпростішим є розміщення автомобілів перед  номерами, що доцільно при однорядному блокуванні житлових номерів. Зручний також варіант, коли автомобілі розміщуються між житловими номерами.

            Зовсім іншим варіантом є пристрій двоповерхових мотелів, коли стоянка автомобіля перебуває під житловим приміщенням, що підвищує щільність забудови, поліпшує вид з вікон номерів і дає можливість використовувати рельєф місцевості. У цьому випадку житлові номери розташовують із двох сторін блоку. Входи в житлові номери в цьому випадку можуть здійснюватися із загальної галереї або по внутрішнім сходам кожного номера, що веде з гаража або передньої.

            Всі обслуговуючі приміщення мотелю, крім бензозаправної станції, як правило, розташовуються в суспільному центрі мотелю.

Змістовий модуль 4.3

„Основні принципи і прийоми планування і забудови промислових підприємств”


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я