6.1. Будинки дитячих дошкільних установ

Дитячі дошкільні установи підрозділяються на:

- установи загального типу;

- установи спеціального призначення (для сліпих, глухих і розумово відсталих);

- санаторно-оздоровчого типу (для дітей з хронічними захворюваннями);

- дома дитини  й дошкільні дитячі будинки;

- дошкільні установи, об'єднані з початковою або основною школою..

Основним і найпоширенішим типом дитячої дошкільної установи є установа загального типу, що обслуговує дітей з нормальним фізичним і розумовим розвитком.

            За віком дітей, дитячі дошкільні установи підрозділяються на:

- дитячі ясла для дітей у віці до3 років;

- дитячі садки для дітей від 3 до 7 років;

- дитячі ясла-сади для дітей від декількох місяців до 7 років.

За характером або часом експлуатації дитячі дошкільні установи діляться на:

- денні; - цілодобові, де діти перебувають 6 днів (24 години на добу);- змішані, де в одних групах діти перебувають тільки вдень, а в інших – цілодобово.

За місткістю дитячі дошкільні установи підрозділяються на установи:

- малої місткості при числі дитячих груп до 4 включно;

- середньої місткості при числі груп від 5 до 8;

- великої місткості при числі груп від 9 до 14;

- дитячі комплекси при числі груп більше 14.

Найбільше масові дитячі дошкільні установи загального типу з денними групами розміщуються в житлових кварталах з радіусом обслуговування не більше 300м (у сільській місцевості - не більше 500м). Цілодобові або тижневі ясла-сади  можуть не мати такого безпосереднього зв'язку з місцем проживання дітей, як денні. Радіус обслуговування таких установ не нормується. Дитячі ясла-сади спеціального призначення й санаторно-оздоровчі, розташовуються в приміській зоні в сприятливому природному середовищі.

Число місць у дитячих дошкільних установах встановлюється залежно від демографічної структури даного населеного місця, приймаючи розрахунковий рівень забезпеченості дітей дошкільними установами в межах 85%, у т.ч. загального типу -70%, спеціальних - 3%, санаторно-оздоровчих - 12%.

Всі приміщення кожної групи повинні бути скомпоновані в самостійний комплекс із окремим входом. Допускається один загальний вхід в 2 ясельні групи при розташуванні їх на другому поверсі. Дитячі  приміщення обов'язково повинні бути світлими (відношення площі вікон до площі підлоги 1:4 - 1:5).

За композицією будинки дитячих дошкільних установ можуть бути:

- централізованого типу із внутрішнім зв'язком між приміщеннями;

- блокованого типу зі зв'язком через опалювальний перехід;

- павільйонного типу зі зв'язком через ділянку через неопалюваний перехід (тільки для південних районів).

Поверховість ясел-садів не повинна перевищувати, як правило, двох поверхів (ясельні групи бажано розташовувати на першому поверсі). У випадку триповерхового будинку на третьому поверсі розташовують тільки приміщення старших груп, зали для фізкультури й музичних занять, а також службово-побутові приміщення й прогулянкові веранди.

Кожна дитяча дошкільна установа повинна мати відособлену ділянку, розмір якої залежить від місткості цієї установи (ДБН 360-92, табл.6.1.). На цій ділянці виділяються наступні функціональні зони:

- зона дитячих ігрових площадок і споруд (окремих для кожної групи);

- зона зелених насаджень ( город-ягідник й сад);

- зона господарських площадок і споруд.

Групові площадки розташовують поблизу виходів з відповідних груп, при цьому вони не повинні бути прохідними. Їх розділяють чагарником, обладнають тіньовими навісами й пристроями для ігор і занять. Для дітей старшого віку крім групових передбачається загальна площадка для занять фізкультурою, город-ягідник і невеликий сад, іноді площадка для тварин і птахів, плавальний басейн. З господарського двору повинен бути окремий виїзд, незалежно від входів на ділянку. По периметру ділянка повинна бути обсаджена смугою зелених насаджень.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я