5.3. Пожежна безпека й евакуація людей з будинків

Одним з найважливіших вимог при проектуванні громадських будинків є дотримання протипожежних вимог, що зменшують імовірність виникнення пожеж і забезпечують безпечну евакуацію людей.

Протипожежні заходи для будинків і споруд установлюються залежно від їх ступеня вогнестійкості, які підрозділяються на 5 ступенів. Вихідними даними, що визначають ступінь вогнестійкості будинку, є ступінь займистості й межі вогнестійкості будівельних конструкцій і матеріалів.

Залежно від ступеня займистості матеріали й конструкції діляться на:

- легко займисті;

- важко займисті;

- спаленні.

 Межа вогнестійкості характеризується часом опору конструкції дії вогню   в годинах до втрати міцності або стійкості конструкції.

Залежно від ступеня вогнестійкості й поверховості будинки розбиваються на відсіки, відокремлені друг від друга протипожежними стінами.

Для підвищення пожежної безпеки приміщення громадських будинків з легко займистими матеріалами відділяються від інших приміщень капітальними вогнестійкими конструкціями. Так, у театрах проріз порталу сценічної коробки повинен бути оснащений протипожежною завісою з вогнестійкого матеріалу, а в покритті сценічної коробки повинен бути димовий люк, що відкривається, розмір якого повинен становити не менше 12% площі планшета сцени.

Поряд з конструктивними протипожежними заходами особливо важливими є заходи щодо забезпечення надійної евакуації людей з будинку. У зв'язку з цим, протипожежними вимогами регламентується розміщення аудиторій, глядацьких і конференц-залів по поверхах залежно від їх місткості. На кожному поверсі будинку передбачається не менше двох евакуаційних виходів.

Сходи, як найбільш відповідальні шляхи евакуації, розташовуються в сходових клітках з огородженнями підвищеного ступеня вогнестійкості. З кожної сходової клітки передбачається вихід безпосередньо назовні або через вестибюль, відділений від інших приміщень перегородками із дверима.

У будинках 1-го і 2-го ступенів вогнестійкості головні сходи можуть бути відкритими, якщо інші запроектовані в закритих сходових клітках.

Аварійні зовнішні сходи, призначені для евакуації людей, повинні сполучатися із приміщеннями через балкони, відкриті галереї або плоскі покрівлі.

У громадських будинках висотою більше 10 поверхів 50% сходових кліток повинні бути незадимленими.

Незадимленість сходів забезпечується позаповерховими входами через повітряне середовище по балконах або лоджіях, або підпором повітря в сходовій клітці. Такі сходові клітки допускається проектувати без природного висвітлення, але з обов'язковим пристроєм штучного висвітлення, що включається автоматично-аварійно.

Такі сходові клітки в межах першого поверху обладнаються виходом безпосередньо назовні або через шлюз із дверима, що самозакриваються.

У висотних будинках ліфтові шахти повинні забезпечувати незадимленість поверхів шляхом створення в них підпору повітря. У цих випадках повинен влаштовуватися ліфт для перевезення пожежних підрозділів.

Для видалення диму з коридорів і холів передбачаються вентиляційні шахти із примусовою витяжкою й клапанами на кожному поверсі.

Для забезпечення пожежної безпеки ескалатори повинні дублюватися звичайними сходами, розташованими у вогнестійких сходових клітках. При цьому евакуаційна пропускна здатність сходів не повинна бути нижче максимальної пропускної здатності всіх встановлених ескалаторів.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я