3.4. Житлові будинки на рельєфі

На територіях із складним рельєфом будують будинки великої поверховості. Забудова схилів будь-якої орієнтації й крутості може здійснюватися багатоповерховими житловими будинками майже всіх видів: багатосекційними, односекційними, коридорними, галерейними і їх різновидами. У містобудівній практиці встановлені наступні характеристики житлових будинків і планувальних прийомів їх розміщення залежно від крутості схилів:

1. На територіях з ухилами 15-20% (кут нахилу земної поверхні 80-110) використовуються рівнинні типи житлових будинків з перекомпонуванням перших поверхів. Вони можуть розташовуватися як уздовж, так і поперек горизонталей, а пішохідні й транспортні шляхи - переважно уздовж горизонталей. Дома, розташовані паралельно горизонталям, називаються паралельно-цокольними.

2. На територіях з ухилами 20-30% (110-170) застосовують спеціальні види житлових будинків з переважним розташуванням перпендикулярно горизонталям. При цих ухилах можливо використовувати ліфти й ескалатори для підйому жителів, які живуть не тільки в цих будинках, але й для переміщення пішоходів з низьких територій на більш високі.

3. На територіях з ухилом 30-60% (170-350) забудова компонується з житлових будинків, що утворюють групи з населенням 1,5-2 тис. жителів. До них повинні бути включені установи громадського обслуговування, розташовані на середніх відмітках, з мінімальним радіусом обслуговування. На цих територіях економічними й зручними для жителів є будинки, розташовані перпендикулярно горизонталям.

Зорове сприйняття забудови на схилах відрізняється від рівнинного. Одночасно видно його повну панораму, і чим крутіше схил, тим вона гарніша. Розташування будинків поперек горизонталей більш сприятливе, тому що вони залишають відкритою природу схилу, а з вікон добре видний навколишній ландшафт.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я