ТЕМА 7. МЕХАНІЗМИ І ПРИСТРОЇ ДЛЯ САНІТАРНО-ТЕХНІЧНИХ РОБІТ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Механізм ВМС-12 (рис. 7.1) призначається для прирізання і гнуття сталевих труб з умовним проходом від 15 до 20 мм і нарізання на них газової різьби в будівельних умовах. У разі встановлення карданного вала цей механізм можна використовувати як привод до інших механізмів - фланце-згинального або фланцезагинального.

Рис. 7.1. - Кінематична схема механізму ВМС-12 для прирізання й гнуття сталевих труб: 1 - електродвигун; 2 - черв'ячний редуктор; 3 - люнет; 4 - трикулачковий патрон

Механізм становить черв'ячний редуктор з електричним двигуном. На одному кінці вихідного порожнистого вала редуктора закріплено трикулачковий патрон, а на іншому - люнет. Оброблювана труба затискається в патроні й обертається, підтримувана люнетом.

Перерізають труби за допомогою роликового труборіза, що складається з двох колонок, на які посаджено нерухомий кронштейн з двома опорними роликами, й рухомого повзуна з різальним роликом. На нерухомому кронштейні закріплено хомут, який під час роботи надягають на ручку будівельного механізму.

Під час обертання гвинта труборіза різальний ролик підходить до обертової труби й перерізає її.

Нарізання на трубах різьби здійснюють за допомогою звичайних ручних клупів, які своїми ручками обпираються на рукоятки будівельного механізму.

Гнуття труб виконують за допомогою труборозгинача, що приводиться в дію через карданний вал.

Маса механізму гнуття - 146 кг, габаритні розміри - 1,14x0,79x1,02 м, двигун - А41-Ч потужністю 1,7 кВт із частотою обертання ротора 1420 хв-1, частота обертання шпинделя - 0,5 с-1. Маса роликового труборіза - 8 кг, габаритні розміри - 0,12x0,1x0,5 м. Загальна маса механізму з карданним валом - 163 кг.

Механізм для відрізування сталевих труб з умовним проходом від 15 до 70 мм складається із зварної станини, на якій розміщено електродвигун і циліндричний редуктор, підвішений на кронштейнах. На вихідному валу редуктора закріплено різальний диск, який подається на трубу вручну за допо­могою штурвала. Під час різання диск обертає трубу, що перерізується. Дві бічні підставки підтримують і огороджують трубу, яка обертається.

Частота обертання різального диска діаметром 160 мм становить 184 хв"1. Диск приводиться в дію від електродвигуна А-41-6 потужністю 1 кВт. Габаритні розміри механізму - 0,98x0,84x1,19 м (із підставками довжина збільшується до 7,8 м), маса - 35 кг.

Механізм ВМС-33 (рис. 7.2) призначений для рубання чавунних каналізаційних труб діаметром 50 і 100 мм.

На зварній станині механізму закріплено робочий вал із двома ексцентриками, які через шатуни зв'язані з верхніми ножами штампа. Нижні ножі штампа закріплено на столі станини. Робочий вал зв'язаний із маховиком за допомогою кулачкової муфти, яка вмикається натисканням на педаль через систему важелів (рис. 7.2). Штамп - двомісний, що дає змогу рубати труби без переналагодження.

Працюють з механізмом таким чином. Вмикають електродвигун, з'єднаний з маховиком за допомогою клинопасової передачі. Розмічену трубу вкладають між ножами й натискають ногою на педаль. За допомогою муфти маховик входить у зачеплення з робочим валом, який, обертаючись, опускає плиту штампа з верхніми ножами й перерубує трубу. Верхні ножі піднімаються в крайнє верхнє положення й зупиняються після автоматичного вимикання муфти. Механізм може перерубувати тільки одну трубу за частоти обертання

робочого вала 3,8 хв-1. Хід повзуна - 300 мм, потужність двигуна - 1,7 кВт,

габаритні розміри - 1,05x0,86x1,5 м, маса механізму - 570 кг.

Надпись:

Рис. 7.2. - Схема механізму ВМС-33 для рубання чавунних каналізаційних труб:

1 - електродвигун; 2 - станина; 3 - робочий вал; 4 - ексцентрики;

5 - шатуни; 6 - верхні ножі; 7 - кулачкова муфта; 8 - маховик

Трубозгинальний механізм ГСТМ-21 (рис. 7.3) застосовують для гнуття труб із кутовим проходом від 25 до 80 мм у холодному стані без набивання піском.

Механізм складається з чавунної станини, в якій розміщено черв'ячну пару й головний ведучий вал.

Надпись:

Рис. 7.3. - Схема трубозгинального механізму ГСТМ-21: 1 - електродвигун; 2 - черв'ячне колесо; 3 - рукоятка; 4 - зубчаста пара; 5 - ролик; 6 - вал; 7 - кулачкова муфта

Привод здійснюється від електродвигуна, закріпленого на шарнірній плиті станини. Черв'ячне колесо вільно насаджено на валу, що обертається, за

допомогою кулачкової муфти, яка в момент перемикання рукоятки з'єднується з черв'ячним колесом. Від ведучого вала через зубчасту пару приводиться в обертання стіл механізму, на осі якого закріплено змінний ролик. Діаметр ролика відповідає діаметру труби, що згинається. До станини кріпиться траверса зі змінною оправкою (дорном). Трубу надягають на оправку й затискають на ролику за допомогою змінного башмака та ексцентрика. Змінна колодка, закріплена на траверсі, притискається до труби за допомогою гвинта.

Для гнуття труби вмикають електродвигун і повертають рукоятку вмикання муфти. Ролик, обертаючись, згинає трубу й стягує її з оправки. Передбачено автоматичне вимикання механізму в момент досягнення заданого кута гнуття.

Механізм забезпечений змінними роликами, оправками й колодками. Технічна характеристика ГСТМ-21 Машинний час, с, у разі гнуття труб на:

90°       25

180°     60

Максимальна товщина стінок труб,

що згинаються, мм    5

Радіус згинання, мм:

максимальний           350

мінімальний   85

Потужність двигуна, кВт     4,5

Маса механізму, т     1,67

Трубозгинальний механізм ВМС-23 (рис. 7.4) призначається для гнуття труб з умовним проходом від 15 до 32 мм в холодному стані без набивання піском.

Механізм складається з чавунної станини, всередині якої розміщено черв'ячний редуктор, з'єднаний з електродвигуном, та робочого механізму з комплектом роликів. На вихідному валу редуктора є конічна шестірня, яка передає обертання другій конічній шестірні, жорстко насадженій на нижній

кінець вертикального вала. На верхньому кінці вертикального вала закріплено циліндричну шестірню, яка входить у зачеплення із зубчастим колесом робочого механізму. Всі шестірні закрито кожухами.

Зубчасте колесо вільно обертається на центральній осі, закріпленій у верхній частині станини. На цій самій осі жорстко закріплено ролики. В зубчастому колесі, в свою чергу, закріплено вісь, на якій вільно висять рухомі ролики. Верхні кінці центральної осі й осі рухомих роликів зв'язані для більшої жорсткості кронштейном. Отже під час обертання зубчастого колеса рухомі ролики рухаються навколо нерухомих (центральних).

Надпись:

Рис. 7.4. - Схема трубозгинального механізму ВМС-23: 1 - електродвигун; 2 - станина; 3 - черв'ячний редуктор; 4 - робочий механізм; 5 - ролики

Труба заводиться у виїмку відповідного діаметра між роликами таким чином, щоб її кінець пройшов крізь хомут нерухомого ролика. Після вмикання електродвигуна рухомий ролик оббігає навколо нерухомого й згинає трубу.

Технічна характеристика ВМС-23

Умовний прохід, мм 15; 20; 25; 32

Радіус згинання труб з умовним проходом, мм:

15        40

20        63

25        87

32        114

Швидкість згинання, %        25...68

Частота обертання робочого колеса, -1      0,08

Тип електродвигуна Потужність », кВт Частота обертання ротора, с-1 Габаритні розміри, мм:

А-51-6

15,8

довжина

650

ширина

975

висота

1 341

Маса, кг

1 341

Пристрій для торцювання муфт (рис. 7.5) з умовним проходом від 15 до 50 мм за допомогою різцевої оправки монтується на вертикально-свердлильному верстаті. Різцева оправка складається з конуса Морзе № 2 або № 3 (залежно від типу свердлильного верстата), в паз якого вставляється різець, закріплений за допомогою болта. Зовнішній діаметр кінця оправки відповідає внутрішньому діаметру різьби муфти з умовним проходом 15 мм. Для торцювання муфт інших діаметрів використовують перехідні втулки, зовнішній діаметр яких дорівнює внутрішньому діаметру муфти. Втулка утримується на оправці за допомогою шайби й болта.

Надпись:

Рис. 7.5. - Пристрій для торцювання муфт:

1 - конус; 2 - різець; 3 - шайба; 4 - болт

Прес ВМС-45А призначається для гідравлічного випробовування трубопроводів і місткостей, які працюють під тиском, а також систем опалення, водопроводу й гарячого водопостачання.

До основних вузлів преса належать: електродвигун; редуктор; насос; блок керування; бак, на якому змонтовано всі механізми. Електродвигун з'єднаний із редуктором за допомогою еластичної муфти.

Вода з бака подається насосом у блок керування і гнучким шлангом надходить у випробувану систему.

Технічна характеристика ВМС-45А

Максимальний робочий тиск, МПа            2,5

Подача води, л/хв     5,4

Хід поршня, мм         51

Кількість ходів поршня за 1 хв        70

Діаметр поршня, мм 40

Місткість бака, л       200

Тип електродвигуна А-32-4

Потужність », кВт     1

Частота обертання, с-1         23,5
Габаритні розміри, мм:

довжина         800

ширина           526

висота 900

Маса, кг          118

Пристрій для гідравлічного випробування каналізаційних стояків складається зі сталевої плити, що має форму кришки ревізії, водогазопровідних труб і пробкового крана. До плити прикріплено пластину з гумовою діафрагмою, яка закриває прохід у ревізію.

Під час випробування в двох суміжних за висотою ревізіях знімають кришки й замість них установлюють пристрій, після чого в пристрої, встановленому у верхній ревізії, вивертають пробку і в каналізаційний стояк крізь трійник наливають воду по вінця. У разі зниження рівня води в трійнику частину стояка, заповнену водою, ретельно оглядають. Після випробування ділянки між ревізіями верхній пристрій знімають, на його місце знову

встановлюють кришку, а другий пристрій залишають на місці. Знятий верхній пристрій переносять нижче за другий, після чого воду з ділянки, що пройшла випробування, крізь пробковий кран перепускають у нижню ділянку. В разі потреби в нижню ділянку доливають воду. Для труб діаметром 50 мм застосовують пристрій, габаритні розміри якого 0,25x0,13x0,16 м і маса - 2 кг; для труб діаметром 100 мм - відповідно 0,35x0,19x0,25 м і 3 кг.

Механізм ВМС-111М призначається для групування радіаторів з відстанями між осями ніпелів 500 мм.

Механізм має зварну станину з двома напрямними і швелери для пересування візка. На станині розміщено двоваловий електродвигун і два черв'ячних редуктори, у вихідних валах яких закріплені викрутки. Вхідні вали редукторів приводяться в обертання від електродвигуна за допомогою клинопасової передачі через фрикційні муфти. Останні мають храпові механізми, завдяки чому фрикціони працюють тільки в разі закручування радіаторних ніпелів до упору. При викручуванні ніпелів фрикціони не працюють. Отже немає потреби часто регулювати фрикціони.

Згруповані радіатори закріплюють на візку верстата, залежно від виконуваної операції (складання чи розбирання радіатора) електродвигун умикається на прямий чи зворотний хід. За допомогою штурвала візок разом з радіатором подається на викрутки й виконується складання чи розбирання радіатора.

Гідравлічне випробування згрупованих радіаторів здійснюють на стенді.

Технічна характеристика ВМС-111М

Максимальна кількість групованих секцій            22

Частота обертання викрутки, сг1    0,53

Тип електродвигуна А42-4

Потужність », кВт     2,3

Частота обертання ротора, с-1         23,5
Габаритні розміри, мм:

довжина         3 600

ширина

1 126

висота

1 166

Маса, кг

510

Механізм ВМС-83 призначається для вальцювання ланок круглих повітропроводів із листової сталі завтовшки до 2 мм.

Ланки повітропроводів з листової сталі завтовшки до 1 мм можна вальцювати з картин з поздовжнім і поперечним швами. Водночас на одному кінці повітропроводу виконуються валик жорсткості й гофр, потрібні для з'єднання ланок.

Механізм складається зі зварної станини, на якій закріплено робочий механізм з п'ятьма валами. Вхідний вал редуктора робочого механізму приводиться в обертання від електродвигуна, поставленого на станині. Робочі вали обертаються від ведучої шестірні редуктора.

До листа чи картини вали притискуються за допомогою тарілчастих пружин. Зазор між валами під час обрізання листів різної товщини регулювати не треба.

Валик жорсткості й гофр утворюються при послідовному проходженні листа чи картини між двома парами валів, а згинання (вальцювання) листа відбувається за допомогою п'ятого вала. Останній можна встановлювати з перекосом для виготовлення повітропроводу (утворення валика жорсткості й гофра), а також конічних повітропроводів.

Технічна характеристика ВМС-83

Мінімальний діаметр вальцювальних

обичайок, мм,

при товщині листа до:

1 мм

130

2 мм

190

Максимальна ширина вальцювальних обичайок, мм

Швидкість руху вальцювального

1 500

листа, м/с       0,12

Тип електродвигуна А51 -6

Потужність », кВт     2,8

Частота обертання, с1           15,5
Габаритні розміри, мм:

довжина         2 592

ширина           1 418

висота 1 222

Маса, кг          1 635

Переносний труборіз ГРВ-2М (рис. 7.6) призначається для газового роздільного різання сталевих труб у площині, перпендикулярній до їхніх осей. За допомогою труборіза можна виконувати як прямі, так і зі скосом різи для зварювання однієї кромки (одинарним різаком) або водночас обох кромок (двосопловим різаком).

У вилитому з алюмінію корпусі встановлено вісь зі здвоєною зірочкою, на якій закріплено черв'ячне колесо, з'єднане з черв'яком. У вертикальних розточках корпусу розташовано штанги з пальцями й пружини, натяг яких регулюється за допомогою гайок. Пальці взаємодіють з ексцентриками, насадженими на вісь. До штанг приварено шасі з осями та колесами, якими труборіз обпирається на трубу. Повертанням ексцентрика за допомогою ручки здійснюється натягання ланцюга.

Вал черв'яка встановлено в ексцентриковій обоймі, повернувши яку, виводять із зачеплення черв'ячну пару під час установлення труборіза на трубі. Обкочування труборіза навколо труби здійснюється повертанням вала черв'яка. Для запобігання можливому переміщенню труборіза вздовж труби передбачено кільцеві напрямні, які закріплюють на трубі. Напрямні складаються з двох півкілець і вставки, з'єднаних болтами.

Технічна характеристика ГРВ-2М

Діаметр труб, що розрізуються, мм 133... 1020

Товщина стінок труб, мм     до 50

Скіс кромок, ° Привод

Різальний інструмент 0...35

ручний черв'ячний

укорочений різак «Пламя» (одинарний або двосопловий)


Пристрій ПРТ-1 (рис. 7.7) для газового відрізування кінців сталевих труб з одночасним зняттям фаски на товщину стінки складається із захисного пристрою, механізму обертання різака навколо труби, кулісного механізму поздовжнього ходу різака, стояка з держаком різака, рукоятки, цент-ратора й газового різака «Пламя».

Для одержання фасонного зрізу різак здійснює складний рух: поворот навколо осі в разі використання механізму обертання і зворотно-поступальний рух - завдяки кулісному механізмові.


Різак приводиться в рух за рахунок обертання черв'ячного вала за допомогою рукоятки через черв'ячне колесо. Водночас по заданому радіусу рухається палець кулісного механізму, який переміщує по напрямних кулісу і зв'язаний з нею стояк держака різака.

Технічна характеристика ПРТ-1 Діапазон діаметрів оброблюваних труб

(кутовий прохід), мм            150...400
Діапазон регулювання радіуса кривошипа

куліси, мм      0...50

Поздовжній хід різака (вздовж осі труби), мм       0 ...100

Відстань від пальника різака до труби, мм            0...15

Габаритні розміри, мм:

довжина         725

ширина           535

висота 440

Маса, кг          14

Стаціонарна установка СУ-1М (рис. 7.8) призначена для газополуменевого вирізування отворів під штуцери в трубах. Складається з рами, гвинта, маховика підйому й кронштейна, на якому встановлено синусний механізм. Під час обертання маховика підйому переміщується кронштейн, а ра­зом з ним і синусний механізм з різаком.

Повзун кривошипно-шатунного механізму із закріпленими до нього двома напрямними здійснює зворотно-поступальний рух по шпонці центрального вала. На корпусі кривошипа й на напрямних є мірні лінійки, за допомогою яких виконується настроювання на потрібний розмір вирізуваного отвору.

Ацетиленокисневий різак закріплюється на каретці, яка пересувається по напрямних синусного механізму. Закріплення каретки в потрібному положенні здійснюється за допомогою запірного гвинта. Для вирізування отворів діаметром до 100 мм різак повертають на 11° від упора.

Технічна характеристика СУ-1М

Довжина оброблюваних труб, мм:

максимальна  529

мінімальна     159

Діаметр вирізуваних отворів, мм:

максимальний           400

мінімальний   50

Товщина стінок оброблюваних труб, мм   4...25

Витрата газу, м /год:

кисню 2,5...3,0

ацетилену      0,6...0,7

Габаритні розміри, мм:

довжина         610

ширина           530

висота 1 700

Маса, кг          56

■ І' І =±p

Верстат для гнуття труб у холодному стані без заповнення піском (рис. 7.9) складається з корпусу, силової частини, механізму настроювання і змінних пристроїв.

Корпус верстата являє собою зварний каркас, обшитий знімними сталевими листами. На корпусі кріпиться силова частина, що складається зі зварного стола, натискного гвинта, гайки й шестірні.


Під час обертання гайки натискний гвинт поступально переміщується і створює потрібне для гнуття труби зусилля.

На столі є отвори, в яких установлюються змінні опорні ролики. На кінці натискного гвинта розташований змінний пуансон. Змінюючи положення опорних роликів і пуансонів, з труб можна гнути відводи й скоби.

Привод верстата, розміщений усередині корпусу, складається з редуктора, клинопасової передачі й електродвигуна. Механізм настроювання складається з кожуха, на якому закріплено лінійку, напрямну й важіль із натискним гвинтом. На напрямній є переставні покажчики, нижні кінці яких під час роботи верстата натискають на кінцеві вимикачі й тим самим відмірюють хід силового гвинта.

До змінних пристроїв верстата належить набір пуансонів і упорних роликів.

Технічна характеристика верстата Діаметр труб, що згинаються, " Установлена потужність електродвигуна, кВт Габаритні розміри, мм:

1/2...4

1,1

довжина

914

ширина

680

висота

1 020

Маса, кг

245

Універсальний верстат (рис. 7.10) призначається для обробки окремих деталей технологічних трубопроводів з поліетилену й вініпласту - різання (під будь-яким кутом), контактного зварювання встик і врозтруб, точіння внутрішніх і зовнішніх фасок, формування розтруба й відбортовування труб під вільні фланці.

Верстат складається із зварної станини, на якій змонтовано шпиндель з дисковою пилкою, захищений шарнірним кожухом, шпиндель з фрезою, напрямну з лівим і правим супортами, на яких є змінні поворотні затискачі, електричний нагрівач зі змінним дорном і гільзою, кроншейтн із пневмоциліндром.

Дискова пилка призначається для різання труб на заготовки. Фреза використовується для обробки внутрішніх і зовнішніх фасок на кінцях труб. Пилка й фреза приводяться в обертання від електродвигуна через клинопасову

передачу.

Електронагрівач слугує для нагрівання кромок труб перед контактним зварюванням устик. Для нагрівання внутрішньої або зовнішньої поверхні кінців труб перед зварюванням урозтруб на нагрівач з одного боку встановлюють дорн, а з іншого - гільзу.

За допомогою пневмоциліндра здійснюється формування розтруба й буртика на кінцях труб.

Лівий і правий супорти призначаються для кріплення оброблюваних труб і пересування їх уздовж напрямної.

До комплекту універсального верстата входить нагрівальний бак для нагрівання труб у гліцерині перед обробкою, калібруванням і формуванням розтруба. Керування електродвигуном для привода дискової пилки й фрези здійснюється пакетним вимикачем.


Стиснуте повітря в пневмоциліндр надходить з повітропроводу або від компресора через вентиль і чотириходовий кран, який призначається для зміни напряму руху поршня циліндра.

Технічна характеристика універсального верстата
Діаметр оброблюваних труб, мм     50... 150

Діаметр дискової пилки, мм 600 Частота обертання, с-1 44

Потужність електродвигуна, кВт   1,1

Напруга живлення, В           380

Робочий об'єм електронагрівального бака, л        2

Потужність спіралі, кВт       0,8

Напруга, В     60

Матеріал спіралі        ніхромовий дріт

Хід поршня пневмоциліндра, мм    200

Робочий тиск повітря, МПа 0,5
Габаритні розміри, мм:

довжина         757

ширина           85

висота 28

Маса, кг          870.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я