ТЕМА 8. УНІВЕРСАЛЬНИЙ МЕХАНІЗОВАНИЙ ІНСТРУМЕНТ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

У будівельному виробництві понад 50 % загального обсягу робіт не механізовані. Навіть у таких високомеханізованих технологічних процесах, як земляні роботи (понад 95 % робіт механізовано) вартість немеханізованих робіт (5 %) становить понад 75 % їх загальної вартості. Отже створення засобів механізації, особливо універсальних і спеціальних є актуальною проблемою.

Ручні машини класифікують за призначенням, видом привода, характером руху робочого органу, регулюванням швидкості, виконуваною роботою тощо. Кожна модель має свій індекс. Літерами позначають тип привода машини: ИЗ - електричний; ИП - пневматичний; ИГ - гідравлічний та гідропневматичний; ИМ - моторизований з двигуном внутрішнього згоряння. Літерами ИМ позначають (незалежно від привода) інструментальні головки та насадки. Цифрова частина індексу відповідає класифікатору (табл. 20.1), згідно з яким усі ручні машини поділяються на групи (перша цифра індексу) й підгрупи (друга цифра).

Свердлильні машини випускають з діаметром свердел 6... 32 мм для роботи по металу, бетону, каменю, пластмасі, деревині та іншим матеріалам. До цього класу машин належать: свердлильні з двигуном типу КНД (однофазні колекторні нормальної частоти) або АП (трифазні з короткозамкненим ротором підвищеної частоти) одношвидкісні, двошвидкісні й з електронним ре­гулюванням частоти обертання шпинделя. За привод машини править поршневий, турбінний або ротаційний двигун (тиск повітря в компресорі -0,6...0,7 МПа). Такі машини використовують для обробки металу, каменю, трамбування грунту, під час монтажних робіт за температури не нижче - 2°С.


 

Для свердління отворів у металевих, кам'яних, дерев'яних, бетонних і цегляних конструкціях застосовують свердлильні пневматичні машини.

Машини ударної і ударно-обертальної дії (перфоратори) призначаються для руйнування мерзлих і скельних грунтів, дорожнього покриття, кам'яних, бетонних і дерев'яних конструкцій (рис. 20.1, 20.2). Для ущільнювання грунтів та інших видів робіт використовуються електротрамбівки (рис. 20.3).

Модель ЗМТИ-1 (рис. 8.4, а) використовується на грунтах І—III груп. Інструмент складається з рами, на якій установлений двигун (електричний або внутрішнього згоряння) потужністю 3,2 кВт, редуктор, метальний агрегат, грунторозроблювальні фрези.

Переміщується інструмент на двох колесах, які мають привод від двигуна. Рукоятка слугує для спрямовування інструмента.

За один прохід інструмента розробляється траншея розміром 0,4x0,4 м. Максимальна глибина траншеї - 1,5 см; дальність метання грунту -5 м; продуктивність - 25...30м /год; маса - 67 кг; габаритні розміри - 0,4x1,1x1,3 м.

Обслуговує інструмент один робітник.

Модель ЗМТИ-3 (рис. 8.4, б) призначається для утворення за один прохід траншеї розміром 0,4x0,4 м у грунтах І і II груп. При цьому максимальна глибина траншеї становить 2 м, дальність метання - 5 м. Потужність двигуна — 4 кВт; маса інструмента — 96 кг; габаритні розміри - 0,4x1,4x1,1 м. Про­дуктивність - до 80 м3/год.

Модель ЗМТИ-23 має аналогічну конструкцію. Робочий орган - кільцево-підрізний. Маса інструмента - 87 кг; потужність двигуна - 4 кВт. Продуктивність на ґрунтах І групи - 30 м /год.

Ручний механізований землерийно-транспортувальний інструмент має найбільшу питому продуктивність порівняно з іншими землерийними машинами (18...20 м /год на 1 кВт установленої потужності). Для порівняння: питома продуктивність найкращих землерийних машин СІЛА, Японії, ФРН становить 3,4...4,5 м /год на 1 кВт установленої потужності.


Базова частина механізованого землерийного інструменту (рама з двигуном, редуктором, колесами й рукояткою) використовується як силове й тягове устаткування для різноманітного навісного й причіпного робочого обладнання (рис. 8.5).


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я