2.22. Визначення питомої ударної в'язкості сталі

Мета роботи: визначення питомої ударної в'язкості сталі. Випробувальна машина та прилади

Випробування на ударну в'язкість виконують на маятниковому копрі (п.

1.4).

Зразок для випробувань

Для випробувань використовують зразки типів І... V (рис. 54). Їх виконують з надрізами, щоб фіксувати місце перелому при випробуванні. Зразки І... ІІІ відрізняються глибиною прорізі, зразок IV має іншу форму прорізі, а зразок V зменшену ширину перерізу.

Зразки вирізають на металорізальних верстатах при умовах, що виключають наклеп та нагрів, щоб не змінити властивостей металу. Остаточну обробку виконують на металошліфувальних верстатах. Надріз здійснюють фрезеруванням або абразивним каменем.

Основні відомості з теорії

Ударна в'язкість - це складна комплексна характеристика, яка залежить від низки більш простих механічних властивостей. Останні визначають при статичних випробуваннях, тобто під дією дуже повільно зростаючих навантажень, отже вони не можуть характеризувати здатність матеріалу протистояти ударному навантаженню. Випробування на ударну в'язкість належать до динамічних видів випробувань, які застосовують для того, щоб оцінити здатність матеріалів протистояти ударним навантаженням та виявити їх схильність до крихкого руйнування.

Ударна в' язкість характеризується питомою роботою, витраченою на руйнування зразка:

d=w

А

де W - робота, витрачена на руйнування зразка, А - площа перерізу зразка у місці надрізу. Послідовність виконання роботи

Перед початком випробувань заміряють зразок і записують величини b -ширину та h - висоту перерізу в місці надрізу.


Зразок кладуть горизонтально в спеціальний шаблон, який забезпечує розташування надрізу точно посередині прольоту (рис. 55).

Удар виконують з боку, протилежного надрізу, в площині, перпендикулярній до поздовжньої осі зразка. На шкалі копра знімають відлік, який дає величину роботи W, витрачену на руйнування зразка.

Обчисливши площу перерізу зразка А = b • h, визначають питому роботу руйнування зразка - питому ударну в'язкість.

Контрольні запитання

Для чого застосовують динамічні випробування?

Що таке питома ударна в'язкість?

Для чого роблять надріз на зразках?

На якій машині проводять випробування?


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я