1.6. Важельний тензометр

Тензометри, зокрема важельний тензометр Гугенбергера, є приладами, призначеними для вимірювання деформацій.


Важельний тензометр (рис. 6) являє собою прилад, що працює за принципом механічного відліку подовжень.

Станина 1 приладу має дві гострі ніжки: нерухому A й рухому B у

вигляді призми, що хитається. Відстань AB називають базою приладу 1. З рухомою призмою B жорстко зв'язаний важель BC, інший кінець якого

шарнірною тягою CD з'єднується зі стрілкою прилада EK0.

При подовженні бази тензометра на величину Л1 призма B разом з

важелем BC нахиляється, кінець важеля зміщується в положення C і кінець тяги D переходить у положення D , відхиляючи стрілку приладу. Різниця відліків KjK0 = Я пропорційна подовженню бази Л1:

К. Зазвичай поділка шкали B становить 1 мм, а розміри a, b, d, e підбирають так, щоб коефіцієнт збільшення K був у межах 1000... 1200.

Значення коефіцієнта збільшення тензометра наведено в паспорті приладу. Отже знаючи K, за різницею відліків Я легко визначити подовження:

ЛІ = Я/К.

Для закріплення важельної системи в нерухомому стані тензометр має аретир - фіксуючий важель.

Правила роботи з тензометром

Перед встановленням приладу на конструкцію металеві поверхні зачищають, на деревині ставлять спеціальні кнопки, бетонні поверхні по можливості згладжують або вирівнюють рідким цементом.

Тензометр ставлять на відповідне волокно із закритим аретиром і міцно закріпляють струбциною. При цьому площина тензометра повинна бути перпендикулярною до поверхні зразка.

Після встановлення приладу аретир відпускають, а стрілку в положення початкового відліку підводять регулювальним гвинтом. Цим же гвинтом стрілку переводять у протилежний бік шкали, якщо під час випробувань стрілка дійде до кінця шкали й останньої не буде діставати для продовження відліків.

Відліки починають з деякого навантаження для того, щоб рухомі частини приладів були налаштовані на переміщення у певному напрямку і вплив вільних рухів був виключений.

При відліках слідкують за тим, щоб стрілка та її зображення у дзеркалі шкали співпадали. Відліки беруть з точністю до 1 поділки.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я