1.1. Суть залізобетону

Залізобетон - це матеріал, що являє собою раціональне сполучення в конструкції двох різних за своїми механічними властивостями матеріалів - сталі і бетону.

Основна ідея виготовлення залізобетону полягає в тому, щоб використати бетон у роботі на стиснення, а сталеві арматурні стержні - на розтяг.

Як відомо, бетон добре чинить опір стисненню і значно гірше - розтягненню. Наприклад, бетонна балка, що лежить на двох опорах, при згинанні зазнає вище від нейтрального шару стиснення, а нижче від нього - розтягнення і має дуже малу несучу здатність, тому що не використовується її здатність добре робити на стиснення. Тих же розмірів залізобетонна балка, але з арматурними стержнями в розтягнутій зоні, що чинять опір розтягненню, має значно більшу несучу здатність - у 10...20 разів.

Основою раціональної спільної роботи бетону і сталевої арматури є вигідне природне сполучення деяких важливих фізико-механічних властивостей цих матеріалів:

Бетон під час твердіння міцно зчіплюється зі сталевими стержнями; під дією зовнішніх сил обидва матеріали деформуються і працюють спільно, тобто суміжні волокна бетону та сталі зазначають однакових деформацій.

Значення коефіцієнтів температурного розширення бетону і заліза близькі між собою (0,00001 ... 0,000015), унаслідок чого при зміні температури в порівняно невеликих межах у складеному матеріалі виникають лише невеликі внутрішні напруження, які не можуть викликати небезпечні деформації. У той же час бетон, порівняно гіршій провідник тепла, захищає сталь від перегріву.

Досвід експлуатації залізобетонних конструкцій показав, що бетон запобігає корозії сталі, яка знаходиться в ньому.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я