3.2. Механічні властивості арматурних сталей

Характеристики міцності й деформацій арматурних сталей встановлюють за діаграмою «fs - es», одержуваної при випробуваннях зразків на розтяг.

Гарячекатана арматурна сталь з площадкою текучості на діаграмі (м'яка сталь) має значне подовження es при розриві (до 25%). Для залізобетону основною механічною характеристикою цієї сталі є межа її текучості fy . Якщо напруження в арматурі досягають цієї

межі, в розтягнутій зоні бетону розкриваються недопустимо великі тріщини і зростає прогин. Тому для гарячекатаних арматурних сталей за характеристичне значення міцності приймають найменшу (із забезпеченням 0,95) межу текучості, що контролюється.

Зміцнення гарячекатаної арматурної сталі і зменшення її подовження роблять за рахунок:

введення до складу сталі вуглецю й легуючих домішок (марганцю, кремнію, хрому, тощо);

холодним деформуванням (наклеп) при штучній витяжці до напруження sH >sy;

термічним зміцненням (загартування) при нагріванні до 8000С і швидким охолодженням з частковим відпуском металу нагріванням до 300 ... 4000С;


Характеристичним значенням міцності «твердих» сталей вважають умовну межу текучості (яка дорівнює значенню напружень, що відповідають залишковому відносному подовженню 0,2%, для стержньової арматури, високоміцного дроту й арматурних канатів), або напруження, що дорівнює 0,75 тимчасового опору розриву (su)

для звичайного дроту.

Важливі властивості арматурної сталі які треба враховувати: зварюваність, тобто здатність доброякісно з'єднуватися при зварюванні; холодноламкість, тобто зниження в'язкості (збільшення крихкості) при знижених температурах; релаксація напружень і руйнування при втомленості від дії багаторазового повторного навантаження.

Деформативною характеристикою арматурної сталі до межі текучості є модуль пружності Es.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я