2.1. Лобова врубка з одним зубом

З'єднання на врубках є найбільш розповсюдженим видом з'єднань дерев'яних елементів під кутом, наприклад, у вузлах ферм. Вони не вимагають для свого виготовлення спеціального устаткування, відкриті для огляду і контролю якості в процесі експлуатації.

До недоліків врубок слід віднести труднощі механізації процесів виготовлення, великі місцеві ослаблення елементів і трудомісткість виготовлення.

Лобові врубки бувають з одним і двома зубами. Лобові врубки з одним зубом простіші і більш надійні, а з двома зубами можуть передати більше зусилля, ніж з одним зубом, допускаються при кутах зім'яття більше 450 і за умови ретельного припасування обох зубів до площин, тому їхня надійність залежить від одночасного включення в роботу двох площин упора.

Лобова врубка з одним зубом (рис. 2.1) конструюється так, щоб площадка зім'яття аб була розташована перпендикулярно до осі верхнього стиснутого елемента і так, щоб вісь цього елемента проходила через центр ваги площадки зім'яття.


Крім напружень зім'яття по площадці аб від сили стиску Nc у нижньому елементі по площадці бв від горизонтальної складової сили Nc виникають напруження сколювання. Для запобігання руйнування врубки рекомендується ставити стяжний аварійний болт d = 16-^25 мм.

Лобові врубки розраховують на зім'яття і на сколювання деревини.

Розрахунок на зім'яття виконують за формулою

кутом a; R3iM, R3iM90 - розрахункові опори деревини відповідно зім'яттю

уздовж волокон і поперек волокон; a - кут нахилу площадки зім'яття нижнього пояса.

Глибина врубки в брусах не повинна бути менше 2 см, у колодах -3 см, але з іншої сторони найбільша глибина врубки в опорних вузлах ферм допускається не більше 1/3 висоти брусів або діаметра колод, а в проміжних

вузлах - — h або — d. 4 4

Розрахунок на сколювання виконують за формулою

сколювання; RCfC - розрахунковий опір деревини сколюванню; b - коефіцієнт,

що залежить від виду сколювання: при однобічному сколюванні b = 0,25, а

при проміжному сколюванні b = 0,125; е - плече сил сколювання,

приймається рівним: при однобічному несиметричному урізанні е = 0,5h, при двосторонньому симетричному урізанні е = 0,25h.

Довжина площадки сколювання не повинна бути більше 10 hep, тобто

Іск < 10hep та у той же час Іск > 3е .


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я