9.3. Структурні конструкції

Структурні конструкції є подальшим розвитком плоских суцільних і наскрізних конструкцій. Вони складають різні конструктивні схеми з перехресних балок, ферм, об'ємних пластинчастих і стержневих елементів. Іншими словами, структурні конструкції (структури) - це просторові плити (оболонки), що складаються з регулярно-пластинчастих стержневих утворень

(рис. 9.4).

Кількість балок або ферм, що перетинаються в одному вузлі, а також їхнє відхилення від вертикалі дають найрізноманітніші структурні побудови. До достоїнств структурних конструкцій відносяться:

уніфікація конструктивних елементів;

простота транспортування і монтажу;

-           велика просторова жорсткість, що сприяє збільшенню прольоту покриття;

архітектурна виразність;


багатозв'язність системи, що підвищує ступінь надійності конструкції при локальних руйнуваннях;

частота вузлів сітки, що дозволяє закріпити підвісний транспорт і устаткування;

зниження конструктивної висоти.

До недоліків структурних систем відноситься підвищена трудомісткість виготовлення і зборки.

Найпростішими за конструктивною схемою є структури з балкових елементів, що перетинаються у 2-х, 3-х чи 4-х напрямках, кут між якими може складати 900, 600 і 450. При жорсткому з'єднанні балок у вузлах будемо мати просторову статично невизначену систему, розрахунок якої без залучення комп'ютерної техніки практично неможливий. Тому для багатьох структурних систем складені спеціальні таблиці, користуючись якими, можна визначати зусилля для підбора перерізів елементів структур.

Розмір чарунків структур змінюється від 2,4 до 7,2 м. Проліт структурних плит коливається в межах 12-28 м. Висота балкових елементів структур складає 1/16 - 1/30 прольоту. Загальна стійкість системи додатково забезпечується настилом або другорядними балками. Найбільш розповсюдженим рішенням вузлових з'єднань є з'єднання на нагелях за допомогою металевих планок.

Останнім часом розроблено багато варіантів металодерев'яних конструкцій, в яких розтягуючі зусилля сприймаються металевими стержнями, а стиснуті й позацентрово стиснуті стержні виконують з деревини.

У пластмасових структурах нерідко використовують об'ємні світло прозорі пірамідальні або гіперболічні елементи, з'єднані у вершинах металевими профілями.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я