9. ПРОСТОРОВІ КОНСТРУКЦІЇ В ПОКРИТТЯХ БУДІВЕЛЬ

Конструктивні системи, що забезпечують спільну роботу складових їхніх елементів у двох і більше площинах, є просторовими конструкціями.

Просторові конструкції з дерева і пластмас відрізняються великою розмаїтістю видів і конструктивних особливостей, можуть сполучати несучі і огороджуючі функції, мають високу надійність і несучу здатність, їх характеризує мала матеріалоємність, а при наявності агресивного середовища - велика довговічність.

Просторові конструкції використовують в будівлях і спорудах у випадках, якщо необхідно застосовувати внутрішній габарит приміщення при малій будівельній висоті конструкції, якщо в поздовжніх стінах необхідні великі отвори для воріт (ангари), а обпирання повинне здійснюватися на торцеві стіни, також у покриттях над приміщеннями круглими, овальними, квадратними або багатокутними в плані.

У зв'язку з тим, що в просторових конструкціях відсутня універсальна класифікаційна ознака, то будь-яка їхня класифікація буде умовною. Відзначимо основні конструктивні типи просторових конструкцій:

1) склепіння при прямокутному плані й обпиранні на поздовжні стіни або по всьому контуру будівлі;

складки і склепіння - оболонки при обпиранні на поперечні торцеві

стіни;

оболонки двоякої позитивної або негативної (гауссової) кривизни типу гіперболічного параболоїда (гіпар);

зімкнуті склепіння при обпиранні по контуру прямокутної або багатокутної будівлі й хрестові склепіння, що спираються на колони, розташовані в кутах прямокутної або багатокутної в плані будівлі;

куполи при обпиранні по контуру круглої або багатокутної в плані будівлі.

По конструктивному виконанню ці типи просторових конструкцій можуть бути виконані у вигляді тонкостінних оболонок панельної конструкції, у вигляді ребристих складок і оболонок, в яких тонкостінні елементи посилені ребрами, а також у вигляді сітчастих систем.

Слід відзначити високу надійність роботи просторових конструкцій, тому що руйнування якого-небудь одного елемента конструкції звичайно не приводить до руйнування всієї конструкції, оскільки замість вибулого елемента в роботу включаються суміжні елементи.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я