7.3. Шпренгельні балки

Шпренгельні балки відносяться до найпростіших комбінованих систем дерев'яних конструкцій, в яких збільшення несучої здатності дерев'яної балки (клеєної або брущатої) досягається підведенням знизу стояка (їх може бути один, два або декілька), утримуваного підпружним металевим «ланцюгом» (рис. 7.9).

Особливістю шпренгельних систем є нерозрізність балки над опорою (стяком).

Такими балками можна перекривати прольоти до 15 м при клеєному і до 6,5 м при брущатому верхньому поясі.


Нижній пояс (підпружний ланцюг) виконують з круглої сталі, а натяг, здійснюваний для утримання дерев'яного стояка, досягається або за допомогою гайок в опорних вузлах, або натяжних муфт із двостороннім різьбленням, або шляхом опускання ланцюга на стояку за допомогою спеціальної серги.

Стійкість шпренгельної балки з площини створюється, крім розкріплення верхнього пояса елементами покрівлі постановкою вертикальних поперечних зв'язок у площині стояків.

Розрахункові зусилля в елементах шпренгельної балки залежать від осідання середнього вузла, що залежить від подовження нижнього пояса, укорочення верхнього пояса і стояка, непружних пухких деформацій, що важко враховуються, а також від точності виготовлення балки. Тому шпренгельну балку розраховують при двох можливих схемах її роботи:

осідання на середній опорі немає і верхній пояс являє собою нерозрізну балку;

осідання середньої опори таке, що згинальний момент на ній дорівнює нулю, а верхній пояс у цьому випадку розглядається таким, що складається нібито з двох розрізних балок.

Розрахунок шпренгельної системи як нерозрізної балки (рис. 7.7) Для зменшення розрахункового згинального моменту нормальну силу N на крайніх опорах прикладають з ексцентриситетом е. Тоді при рівномірно розподіленому навантаженні величина згинального моменту на середній опорі буде такою:

Стискаюча нормальна сила у верхньому поясі: Розтягуюче зусилля в нижньому поясі:

де / - кут між верхнім поясом і підпружним ланцюгом (рис. 7.9). Стискаюче зусилля в стояку:

N = 1,25ql.

Прийнятий переріз верхнього пояса перевіряється як стиснуто-вигинний стержень:

Розрахункова гнучкість балки для визначення коефіцієнта £ підраховується в запас міцності за повною довжиною l.

Розрахунок шпренгельной системи, що складається з розрізних балок (рис. 7.8)

У цьому випадку розрахунковий згинальний момент також зменшують ексцентричним прикладанням на крайніх опорах нормальної сили N, величина якого в середині прольоту буде

Стискаюча нормальна сила у верхньому поясі: N

Надпись: qlРозтягуюче зусилля в нижньому поясі: N

2sin ф

Стискаюче зусилля в стояку: N = ql .

Прийнятий переріз верхнього пояса перевіряємоя так само, як і в попередньому випадку, за формулою (7.12), а розрахункова гнучкість балки для визначення коефіцієнта £ підраховуємо за повною довжиною l.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я