2.3. З'єднання на розтягнутих зв'язках

До розтягнутих зв'язків у дерев'яних конструкціях відносяться:

болти-тяжі (розтягнуті стояки і розкоси металодерев'яних ферм, затяжки в розпірних конструкціях, анкери, підвіски і стяжні аварійні болти);

цвяхи, гвинти і шурупи, що працюють на висмикування;

хомути, що служать для стягування багатошарових елементів і елементів з поздовжніми усушечними тріщинами;

сталеві кишені, що служать для обпирання кінців брусів. Поперечні перерізи перерахованих елементів, крім цвяхів, гвинтів і

шурупів, визначають розрахунком за нормами проектування сталевих конструкцій, а в деяких випадках за конструктивними вимогами.

Відповідальні сталеві елементи дерев'яних конструкцій (тяжі, затяжки) виготовляють із сталі марки Вст3. На кінцях елементів для запобігання розкручування гайок ставлять контргайки.

При застосуванні подвійних або потрійних тяжів можливість їхнього неоднакового натягу враховують множенням розрахункового опору сталі тяжа на коефіцієнт 0,85, а вплив наявності нарізки на кінцях тяжів -введенням коефіцієнта 0,8.

Для зменшення напружень зім' яття деревини під гайками тяжів необхідно ставити квадратні шайби зі сторонами, рівними 4,5d, де d - діаметр тяжів. Товщину шайби визначають з умови її роботи на вигин і приймають не менше 0,25d.

Кінці тяжів-болтів при експлуатації конструкцій повинні бути розміщені в місцях, доступних для підгвинчування гайок. Якщо це здійснити не можна, то в межах довжини тяжів необхідно ставити стяжні муфти з двосторонньою різьбою.

Діаметр стяжних болтів d приймають у межах 30 4^ товщини

пакета, що стягується, але не менше 12 мм.

Застосування скоб (неробочих конструктивних зв'язків) дозволяється тільки у тимчасових спорудах, тому що при деформації елементів у з'єднанні згодом виникає розколювання деревини.

Розрахункову несучу здатність цвяхів, гвинтів і шурупів на висмикування визначають за формулою

Т = Reuc-ж-d - ap, (2.7)

де Reuc - розрахунковий опір деревини висмикуванню на одиницю стикання:

для цвяхів при повітряно-сухій деревині Reuc = 0,3 МПа;

для цвяхів при сирій деревині Reuc = 0,1 МПа;

для гвинтів - Reuc = 1,0 МПа;

d - діаметр цвяхів, гвинтів, шурупів; ар - розрахункова довжина цвяха (див. формулу 2.6), а для гвинтів - розрахункова довжина нарізної частини, см.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я