11.2. Двері, ворота

Виробничі приміщення з'єднують з будівлею побутових приміщень за допомогою дверей, які повинні мати безпечну пропускну здатність для потоку працівників.

У виробничих приміщеннях одноповерхових промислових будівель можуть бути двері з безпосереднім виходом назовні, які при частому відкриванні є джерелом для надходження у приміщення холодного повітря. Біля таких виходів, а також біля воріт, призначених для проїзну малогабаритного міжцехового транспорту, доводиться будувати тамбури у вигляді зовнішніх, а іноді і внутрішніх прибудов.

Класифікують двері й ворота так: —   за родом матеріалів - дерев'яні, дерев'яні з дерев'яним каркасом, дерев'яні з

металевим каркасом,  дерев'яні,  обшиті  сталлю,  сталеві, алюмінієві,

пластмасові;

за габаритними розмірами проїздного транспорту - для електрокарів, вагонеток і легкових машин; автомобільного й залізничного транспорту;

за конструктивною схемою відкривання - двостулкові, розсувні, підйомні, шторні;

за способом рідкривання - ті, що відкриваються і закриваються звичайним порядком - зусиллям людини; закриваються і відкриваються автоматично.

Конструкції дверей у побутових приміщеннях, багатоповерхових виробничих будівлях, сходових клітках в основному аналогічні конструкціям, які застосовують у цивільних будівлях.

У разі застосування дверей у брандмауерних стінах необхідно полотнища обшити покрівельною сталлю по азбестовому картону товщиною 5... 7 мм. Азбестовий картон можна заміняти повстю товщиною 15 мм, змоченою у глиняному розчині.

Неспалимі двері зі сталевими полотнищами можуть бути одношаровими, звареними з кутників або листової сталі, і двошаровими - зі сталевими порожнистими полотнищами, а також із заповненням прошарку між листами мінеральною ватою.

Двостулкові ворота для автотранспорту мають такі розміри: 2000x2400 мм - для проїзду електрокарів, вагонеток, легкових автомобілів, 3000х3000 мм, 4000x3000 мм і 4000x4200 мм - для проїзду великих автомашин різних конструкцій і габаритних розмірів.

Істотного поширення набувають нові конструкції воріт з автоматичним відкриванням і закриванням. Ворота розмірами 3000x3000 мм, 4000x4000 мм і 4000x4200 мм складаються з двох полотен, що відкриваються назовні. В одному з полотен передбачаються хвіртки (також з відкриванням назовні).

Розмір воріт для залізничного транспорту (з нормальною шириною колії 1524 мм) становить 4700x5600 мм. Каркас кожного полотнища складається з обв'язки, виконаної із швелерної балки, двох середників і вертикального стояка (по середині полотнища), виготовлених із двотаврових балок; у двох нижніх ярусах каркаса встановлено по одному розкосу зі сталі. Дерев'яні коробки для

рам і глухих фільонок виготовляють із брусків розміром 117x82 мм, а коробки і обв'язки полотна хвіртки - із брусків розміром 154x82 мм. У верхній частині полотнища воріт встановлюють глухі рами з брусків товщиною 34 мм, що відповідає товщині щита фільонки. Рами і щити заповнення з'єднують із коробками за допомогою розкладок, які нашивають з обох боків.

Описані двостулкові ворота мають вертикально навішені полотнища, для відкривання яких потрібна значна площа перед приміщенням або в приміщенні. Обидва випадки відкривання воріт з відповідною втратою площі або загромадженням полотнищами підходів до прорізів воріт є економічно невигідними для приміщень малих цехів.

З огляду на це розсувні (відкотні) ворота зручніші, оскільки полотнища при відкриванні, а також у відкритому положенні не займають місця у приміщенні. Розсувні ворота переважно складаються з двох полотнищ, підвішених до роликів, які пересуваються по напрямних, прикріплених над дверним прорізом. У бетонний поріг підлоги закладають швелер. Процес відкочування полотнищ може бути ручним або механізованим. У виробничих і складських приміщеннях застосовують також підйомні ворота з металевим каркасом різних конструктивних типів і з різними системами підйомів.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я