11.1. Вікна виробничих будівель

У вертикальних стінних конструкціях згідно з розрахунками природного освітлення робочих приміщень залишаються прорізи, які заповнюють вікнами різних конструкцій. Розміри віконних прорізів і вибір конструкцій їх заповнення залежать від багатьох факторів. Насамперед потрібно задовольняти такі вимоги:

виробничо-технологічні (з точки зору визначення характеру загального освітлення);

світлотехнічні (з точки зору забезпечення робочих місць рівномірним достатнім інтенсивним освітленням, максимально приємним для зору);

санітарно-гігієнічні (з біологічної точки зору створення максимальних умов сприятливої дії світла на організм людини в цілому).

Класифікують вікна так:

за родом матеріалів  -  дерев'яні,  сталеві,  залізобетонні, алюмінієві, пластмасові рами;

за способом заповнення - кріплення стулок до віконних коробок;

кріплення стулок у прорізи без коробки;

заповнення прорізів склоблоками без рам;

За конструкцією відкривних частин вікна:

із стулками, що обертаються на вертикальній осі;

верхньопідвісними, в яких петлі закріплені на горизонтальному верхньому бруску обв'язки;

нижньопідвісними, в яких петлі закріплені на горизонтальному нижньому бруску обв'язки;

середньопідвісні   з   обертанням   стулки  навколо   горизонтальної осі, закріпленої поблизу центра вертикальних брусків обв'язки;

підйомні, в яких стулки рухаються по залишених у рамі пазах.

Для найкращого загального освітлення приміщення вертикальні стінні прорізи виконують на рівні робочої площини (1000...1200 мм від підлоги), а за вертикаллю піднімають якомога вище.

Дерев'яні віконні рами призначені для заповнення прорізів виробничих будівель з нормальними волого-температурним режимом. Рами виконують глухими або із стулками, що відкриваються. Залежно від технологічного режиму у виробничіх будівлях встановлюють одинарні або подвійні рами. Для провітрювання при подвійних рамах зовнішню раму відкривають за допомогою верхнього підвішення, а внутрішню - за допомогою нижнього (рис .11.1).

Найбільший розмір віконних коробок допускається 1764x4490 мм; у віконних прорізах значної висоти допускається встановлювати коробів з рамами в кілька ярусів, але не більш як три яруси за висотою. Верхні яруси коробок у прорізах, що заповнюються кількома ярусами, встановлюють на конструктивні елементи - дерев'яні або залізобетонні вітрові бруски, на які припадає вітрове навантаження. Вітрові бруски мають бути заанкерованими в кладку або каркас будівлі. Коробки кріплять до бічних нахилів віконних прорізів за допомогою анкерів, їжаків або інших видів кріплень, які встановлюють через кожні 1200 мм за висотою, але не менш як дві на кожний бік прорізу.

Сталеві віконні рами поділяються на глухі, відкривні; відкривні внутрішні; стулочні внутрішні.

Перші два типи застосовують при одинарних і подвійних рамах для зовнішнього засклення, а останні два - для внутрішнього засклення. Конструктивні розміри рам наведено на рис. 11.2. Рами виготовляють із гарячекатаних профілів для промислових будівель. При великих розмірах віконних прорізів - 3000. ..6000 мм - типові рами встановлюють із проміжних стояками-імпостами. При стрічковому заскленні рами встановлюють за схемою шестиметрового прольоту.

Рис. 11.1 - Схеми дерев'яних віконних рам: а - із зовнішнім відкриттям стулок; б - із внутрішнім відкриттям стулок; в - переріз віконних блоків


 

За вертикаллю рами встановлюють безпосередньо одна на одну, а при висоті прорізу 8400мм і більше необхідно ставити вітровий ригель із швелера.

Залізобетонні віконні рами на три віконних шибки виготовляють довжиною 1490 мм, на чотири - 1960 мм, на шість - 2970 мм, на вісім - 3970 мм (рис.11.3). Висота вікон не обмежується, але має бути кратною 1200 мм, рами за вертикаллю з'єднують без віконних коробок. Конструкцію типових залізобетонних рам добирають з урахуванням їх масового промислового механізованого виробництва, тому всім елементам рам надані ливарні однобічні нахили. Віконні прорізи заповнюють одинарними залізобетонними віконними рамами або подвійними (рис.11.3, б). Віконні шибки до обв'язок і рам кріплять замазкою і клямерами з дахової оцинкованої сталі. Рами можуть бути глухими з відкривними металевими стулками.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я