10.2. Конструкції ліхтарів

Ліхтар складається з несучої конструкції, яка вирішується у вигляді каркаса: від огороження, до складу якого входять засклені поверхні (стулки) або жалюзійні ґратки, покриття.

Залежно від призначення ліхтаря його каркас виконують з дерева, сталі й залізобетону, складається із суцільних рам або стояків з ригелями. Шорсткість каркаса забезпечується встановленням розкосів у поздовжньому і поперечному напрямах.

Дерев'яний ліхтар має жорстку раму, складовими частинами якої є два

вертикальних стояки і ригель. До рам за допомогою сталевих накладок прикріплені бруси розміром 100x150 мм, до яких на петлях навішені відкривні засклені стулки ліхтаря.

Сталевий ліхтар також має раму з вертикальних стояків і ригеля. При встановленні ліхтаря на залізобетонні конструкції покриття у верхній частині останнього мають передбачатися сталеві закладні деталі, до яких приварюють косинку із стояками. У верхній частині ліхтаря біля ригеля до стояка приварюють сталеві кутники, до яких прикріплюють за допомогою болта сталеву поздовжню планку, на яку навішують стулки ліхтаря.

Засклення ліхтарів виконують одинарним, оскільки ліхтарі розташовуються на значній висоті від підлоги за межами охолодження робочої зони. Щоб скло було здатним витримувати навантаження від вітру, косого дощу, граду, а при похилому заскленні і власної маси, його товщину беруть такою: при вертикальному заскленні - 3 ... 4 мм, при похилому - 4... 5 мм. Оскільки на покритті можливе відкладання снігу, засклення починають на висоті 0,6 м від поверхні покриття, в межах цієї висоти ліхтарі мають глухі борти.

Торцеві стіни ліхтарів звичайно виконують глухими, спираються на прогони, укладені по верхньому поясу несучих елементів покриття. У сталевих і залізобетонних ліхтарях торцеві стіни можуть складатися з ефективної цегли, шлакобетонного каміння або плит.

Покриття ліхтарів виконують з такого самого матеріалу, що й покриття всієї будівлі, і в конструктивному відношенні вирішується аналогічно.

Відведення води з покриття ліхтарів може бути організованим або неорганізованим. При влаштуванні М-подібних ліхтарів єдиним можливим рішенням є утворення внутрішнього водовідведення, який було описано раніше. Ддя інших видів ліхтарів шириною 6 і 12 м та незначною висотою над рівнем покриття цеху використовують зовнішнє водовідведення. Падаючи на покриття будівлі, вода поступово руйнує рубероїдну покрівлю. Щоб запобігти цьому, на поверхні рубероїду під звисами покриття ліхтаря виконують броню з дрібного гравію, втопленого в поверхню гудрону, або укладають шар бетонних плит, а найчастіше наклеюють спеціальний броньований рубероїд.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я