8. ПОКРИТТЯ ВИРОБНИЧИХ БУДІВЕЛЬ

Покриттям називають конструкцію, яка захищає будівлю зверху від атмосферних впливів. Покриття мають задовольняти вимоги міцності, водонепроникності, довговічності, вогнестійкості, індустріальності виконання та економічності.

Однією з характерних особливостей сучасних виробничих будівель є відсутність у них горищного перекриття, що дає змогу збільшити внутрішній об'єм приміщення завдяки його висоті, а також припускає влаштування на покритті надбудов, які називають ліхтарями. Завдяки будові ліхтарів забезпечується проникання природного світла всередину будівель, що потрібно при великій ширині виробничих приміщеть, коли бічного світла від вікон недостатньо. У цехах з надмірним виділенням теплоти ліхтарі влаштовують також для виконання природної вентляції приміщення, або аерації. Горищні перекриття іноді влаштовують у багатоповерхових будівлях підприємств переважно легкої промисловості.

Відсутність горищних перекрить спричинює потребу більшою або меншою мірою утеплювати покриття згідно з теплотехнічними вимогами, що висуваються до окремих виробничих підприємств. За ступенем термоізоляції покриття поділяють на такі:

теплі, тобто термонепроникні, які влаштовують у цехах з підвищеною вологістю повітря, де на внутрішній поверхні може утворюватись пара. а також в опалюваних будівлях при влаштуванні зовнішнього водостоку (для уникнення підтаювання снігу під впливом теплоти, що проникає з приміщення);

напівтеплі, які використовують у приміщеннях з нормальним вологотемпературним режимом;

холодні, які застосовують у неопалюваних складах і цехах, а також у так званих гарячих цехах, де наявне надмірне виділення теплоти.

У разі складного профілю багатопрольотної виробничої будівлі покриття

за ліхтарями, де сніг здувається вітром, виконують теплими, а в пониженій частині покрить між ліхтарями, де можливе нагромадження снігу, -напівтеплими. Це забезпечує підтаювання в цих місцях снігу і відведення талої води по внутрішньому водостоку.

За конструктивними схемами покриття поділяють на площинні й просторові. Від профілю поперечного перерізу покриття поділяють на одно-, дво- та багато скатні, площинні, шедові й криволінійні.

Односкатні покриття призначені для однопрольотних будівель шириною до 12м. двоскаті - для однопрольотних будівель будь-якої ширини і багатопрольотних. Складовими частинами покриття є захисна і несуча конструкція. Несучі конструкції можуть бути площинними і просторовими. До площинних належать балки, ферми та інші, які сприймають навантаження в межах своєї площини. Вони можуть бути суцільними й ґратчастими. До просторових несучих конструкцій належать купольні, шатрові та ін.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я