7.2. Каркаси багатоповерхових виробничих будівель

При проектуванні багатоповерхових будівель і споруд у збірному залізобетоні необхідно намітити раціональні розміри на окремі збірні елементи з урахуванням можливостей та зручності транспортування цих елементів, а також вантажопідйомності підйомних механізмів, наявних на будівництві.

Збірні залізобетонні каркаси поділяють на балочні й безбалочні. Балочні каркаси забезпечують велику просторову жорсткість і стійкість.


Збірний каркас багатоповерхових будівель із балочним перекриттям проектують у поперечному напрямі за рамною схемою, а в поздовжньому - за рамною або зв'язковою схемою. Балочний каркас складається з фундаментів, фундаментних балок, колон, ригелів і плит перекриття. Колони першого поверху встановлюють у стакани фундаментів, верх яких розміщують на позначці (- 0,15 м).

Для зменшення кількості монтажних одиниць і підвищенні експлуатаційної надійності будівель основні колони прийняті висотою два-три поверхи (рис.7.3, а). Розміри перерізу колон - 100x400 і 400x600 мм. Стикання колон має бути на 600...1000 мм вищим за перекриття. Залежно від типу спирання плит перекриття (на полку ригеля або по верху) ригелі мають прямокутний переріз з полками або без них (рис.7.3, б). У першому варіанті ригелі мають розмір перерізу 650 мм і висоту 800 мм, у другому -300x800 мм. Для сітки колон 6x6 і 6x9 м переріз ригелів однаковий. Стикання ригеля з колонами може бути консольним і безконсольним. У першому випадку ригелі вкладають на залізобетонні консолі колон. Безконсольне стикання ригеля з колоною складається із зварювання арматури та бетонування стику.

Плити перекриття добирають двох типів: головні шириною 1468 мм і добірні шириною 740 мм (рис.7.3, в). Висота плит 400 мм. Прикріплюють плити до ригеля зварюванням закладних елементів і заповнюють бетоном стик.

Безбалочні перекриття мають меншу конструктивну висоту, ніж збірні, але конструктивні елементи останнього, що складаються з ригелів і настилів, простіші й дешевші у виготовленні, а також транспортабельніші, ніж елементи безбалочного перекриття з квадратними прольотними плитами. Безбалочне перекриття доцільно застосовувати при великих виробничих навантаженнях. Один з варіантів залізобетонного безбалочного перекриття показаний на рис.7.4. Конструкція складається з таких елементів: колон з виступами у верхній частині для спирання капітелей; порожнистих капітелей (після складання перекриття отвір капітелей заповнюють бетоном); міжколонних плит шириною 2500 мм, укладених на капітелі; прольотних плит розміром 3600x3600 мм із ребрами по контуру.

Інше вирішення збірного залізобетонного  безбалочного перекриття

показано на рис. 7.6. Розріз перекриття зроблено так, що всі монтажні елементи мають приблизно однакову масу (до 5 т). Недолік такої конструкції - наявність у кожному поверсі двох стиків колон (безпосередньо під капітеллю і на 500 мм вище за рівень чистої підлоги), що збільшує витрати сталі на закладні деталі й ускладнює монтаж.

Розглянуті варіанти безбалочних збірних залізобетонних перекрить підтверджують великі можливості вдосконалення даного типу перекрить як у сфері розробки вузлів замонолічування із застосуванням мінімальної кількості сталевих закладних деталей, так і у сфері відповідного користування елементів каркаса з урахуванням їх статичної роботи як нерозрізних конструкцій при сприйнятті експлуатаційних навантажень.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я