5.2. Підйомно-транспортне устаткування

Для міжопераційних, міжцехових і складських транспортних перевезень застосовують підйомно-транспортне устаткування. Внутрішньоцехове підйомно-трянспортне устаткування поділяють на дві групи: перервної і неперервної дії. До першої належать підвісний транспорт (талі, кишки ручні, однорейкові візки, крани мостові й самоходні візки, до другої - конвейєри й шнеки.

Для внутрішньоцехового транспортування деталей з однієї дільниці чи прольоту цеху до інших при розгалужених вантажопотоках і відстані перевезень понад 50 м застосовують самохідні візки, які відрізняються типом вантажонесучого устаткування: із нерухомою та підйомною платформами чи вилкою. Переваги візків останнього типу полягають у тому, що з їх застосуванням знижуються витрати робочої сили і зменшується час на завантаження і розвантаження візків. Самоходи й візки мають гумові шини, завдяки яким покриття підлог менше руйнується, ніж у разі руху візків металевими шинами.

Підвісні монорейкові дороги можуть здійснювати безперервність руху і в разі потреби забезпечувати неперевантажування з початку до кінця, не перешкоджати руху інших транспортних і підйомних засобів, не становити небезпеки для переміщення працівників усередині цеху і не порушувати руху пішоходів.

У більшості випадків монорейки в одноповерхових виробничих будівлях

закріплюють до несучих конструкцій покрить, а в багатоповерхових - до міжповерхових перекрить.

Рейкою для переміщення ручної або електричної кишки є сталева двотаврова балка, яка досить просто кріпиться до несучої конструкції покриття. У столових ґратчастих фермах монорейки прикріплюють безпосередньо у вузлі ферми або за допомогою підвішеного ригеля; навантаження від монорейки передається на два суміжних вузли.

У безбалочних перекриттях монорейки кріплять до залізобетонної плити перекриття болтами, які пропускаються через плиту.

Основний недолік монорейкового устаткування полягає в тому, що воно обслуговує вузьку смугу площі підлоги приміщення, розташовану безпосередньо під балкою, по якій воно рухається.

У разі потреби переміщення вантажну в межах всієї площі приміщення застосовують кран-балку, що складається з двотарової сталевої балки з котками на кінцях. Ці котки переміщуються по нижній полиці сталевих двотаврових балок, підвішених до перекриття або до несучих конструкцій покриття.

Крани мостові електричні можуть бути з одним або двома підйомними гаками, з одним або двома візками, із різними спеціальними пристрооями.

Мостові крани переміщуються по підкранових дорогах із залізничних рейок нормального профілю, що прикріплюють до сталевих або залізобетонних підкранових балок, які спираються на консолі колон.

Крани мостові з одним гаком мають вантажопідйомність 5...50 т, крани мостові з двома гаками мають різну вантажопідйомність головного і допоміжного підйому, а саме: 15/3, 20/5, 30/5; 50/10, 100/20, 150/30 або 200, 30, 250/30 т.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я