4.6. Вікна і двері

Освітлення приміщень в основному залежить від розмірів, форми й розташування вікон у приміщенні. Форма, розміри, пропорції та розміщення вікон на фасаді є важливими елементами, які істотно впливають на архітектурний вигляд будівлі та її загальну архітектурну виразність.

Конструкція   вікон   має   задовольняти   теплотехнічним   вимогам і

забезпечувати звукоізоляцію від зовнішнього шуму. Вікна можуть бути з

одинарним, подвійним або потрійним заскленням. Елементи, які заповнюють

залишений у стіні проріз, називають заповненням віконного прорізу (рис.4.17).

Такі заповнення складаються з віконних коробок 1, засклених віконних

парапетів і підвіконних дошок. Віконна коробка - це рама, в яку вставляють

віконні рами. Коробки можуть мати додаткові внутрішні бруски - вертикальні й

горизонтальні, так звані перемички 4. Вони призначені для навішування рам і

забезпечення жорсткості коробок великих розмірів.

Віконні рами поділяють на відкривні (складаються з частин-стулок 9) і глухі (не відкриваються). Верхню частину рами називають фрамугою 11. Виготовляють з дерев'яних брусків, сталевих, алюмінієвих або пластмасових профілів. Конструкції з двома рядами засклення роблять в окремих рамах спарених або одинарних, засклених склопакетом (рис. 4.18). У спарених рамах стулки щільно прилягають одна до одної. На коробку навіщують одну внутрішню стулку, зовнішню прикріплюють до внутрішньої за допомогою петель. Обидві стулки стягують гвинтами і роз'єднують тільки під час миття скла. Спарені конструкції порівняно з окремими економічніші щодо витрати матеріалів на 20%.

Конструкції віконних блоків з потрійним і четверним заскленнями бувають комбінованого типу (рис.4.19). Рами із склопакетами завжди розміщують з боку приміщення. Конструкції шумозахисних вікон мають потрібне засклення з більш ретельною герметизацією стулок і звукопоглинальні обкладки    в    просторі    між    склом    по    всьому    периметру вікна.Рис. 4.19 - Схеми віконних блоків комбінованого типу: а - з потрійним заскленням; б - з четверним заскленням; 1 - оправлення з одним склом; 2 - коробка; 3 - спарені оправлення; 4 - оправлення з подвійним заскленням;

5 - оправлення з потрійним склопакетом

Новим видом заповнення віконних прорізів є огородження із склопрофіліту і деровоалюмінієвих перерізів, в яких зовнішня частина складок зроблена з алюмінію, а внутрішня несуча - з дерева. Така конструкція сприяє збільшенню її міцності й довговічності, а також поліпшує її зовнішній вигляд. Віконний отвір може бути заповнений склопрофілітом у вигляді повних відкритих зверху і вертикально поставлених знизу елементів. Елементи склопрофіліту встановлюють у нижню і верхню обв'язки із сталевих ріжків, причому кінці елементів спирають на прокладки з пористої гуми.

Двері складаються з коробки, яка закріплюється в прорізі стіни або перегородки, і стулкової частини - глухого або заскленого дверного полотна, що навішується на коробку. За кількістю дверних полотен двері бувають одно-, двопільними й полуторними (з двома полотнами різної ширини). За розташуванням у будівлі двері розрізняють внутрішні, зовнішні (вхідні й балконні) й шафні (для вбудованих шаф). За матеріалами двері бувають дерев'яними, скляними і металевими.

Розміри дверей визначають залежно від призначення будівлі, висоти приміщень, а також з розрахунком пропускної здатності дверей для проходу людей, перенесення меблів чи устаткування. Однопільні двері мають ширину 600, 700, 800, 900, 1100 мм, двопільні - 1200, 1400 і 1800 мм.

Стандартна висота дверей - 2000 і 2300 мм; підвальні й горищні двері можуть мати висоту 1800 мм. а шафні - 1200 і 1500 мм.

За напрямом і способом відкривання полотен двері поділяють на двостулкові, що відкриваються поворотом дверного полотна вертикальної осі в один бік; гойдальні, що відкриваються поворотом дверних полотен навколо вертикальної осі в обидва боки; розсувні; складчасті; обертові (турнікети) і двері-завіси (рис.4.20).

За конструкцією дверного полотна двері поділяють на дерев'яні - щитові, рамкові, фільончасті; металеві - рамкові й безкаркасної конструкції; скляні - без обв'язки і з обв'язкою з одинарних коробчастих алюмінієвих профілів.

Щитові дверні полотна необхідні як для внутрішніх, так і для зовнішніх

дверей. Щитові полотна внутрішніх дверей виготовляють з дрібнопорожнистим і суцільним заповненням щита. Дрібнопорожнисті заповнення виготовляють з дерев'яних рейок шириною 60 мм, смуг фанери, дерев'яно-волокнистих і деревно-стружкових плит. При суцільному заповненні полотен внутрішніх дверей деревно-стружковими плитами їх облицьовують струганим шпоном або іншими матеріалами. Щитові полотна зовнішніх дверей виготовляють із суцільним заповненням щита по дерев'яних рейках.

Двері рамкові з рамою з брусків застосовують у засклених дверях.

Фільончасті двері виготовляють для унікальних громадських будівель: театрів, музеїв, палаців культури та спорту, вокзалів. Фільончасті двері складаються з обв'язки, середників і фільонок, тобто щитів із дерева або фанери, які встановлюють у пази обв'язки.

Скляні двері без обв'язок ставлять із загартованого скла товщиною 10...15 мм найчастіше з полотнами, що гойдаються. У склі для кріплення є отвори. Для запобігання руйнуванню скла металевими деталями передбачають гумові прокладки. Скляні двері з обв'язкою з алюмінієвих складів застосовують для зовнішніх і внутрішніх стандартних конструкцій у громадських будівлях.

Металеві двері рамкової (або фільончастої) конструкції мають заповнення між рамкою у вигляді гладкоплоских або рифлених металевих штаб. Металеві двері безкаркасної конструкції виготовляють з алюмінієвих сплавів або сталевих штаб, штампованих подвійними, порожнистими всередині; порожнини заповнюють мінераловатними плитами. Металеві двері використовують для зовнішніх і внутрішніх конструкцій у приміщеннях із великим потоком людей і частим перенесенням через двері великогабаритних предметів.

У масовому будівництві житлових і громадських будівель застосовують стандартні конструкції дерев'яних двостулкових дверей, які виготовляють на заводі згідно з державними стандартами. Стандартні конструкції зовнішніх і внутрішніх дверей для житлових і громадських будівель значною мірою полегшують як процес проектування, так і зведення будівель.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я