11. ВЛАШТУВАННЯ ВЕРХНЬОГО СВІТЛА

Рис 1 - Варіанти влаштування верхнього світла:

Для підвищення інтенсивністі і рівномірності денного освітлення експозиційних залів, виставок і музеїв, торгових залів, критих дебаркадерів вокзалів і тому подібних приміщень суспільного призначення, що розміщуються в будівлях великої площі або великої ширини, влаштовують світлові ліхтарі і засклені покриття. Залежно від призначення приміщення і умов освітлення експонатів для верхнього світла можуть бути застосовані прозоре покриття або окремі ліхтарі надбудови різної форми в плані і розрізі — одно-стор онні, прямокутні і трикутні (пиловідні), двосторонні, а також світлові шахти і інші світлові отвори (рис. 1).

1, 2, — суцільне верхнє освітлення; 3 —12 — різні види зонального верхнього світла; 13 — «софітне» освітлення; 14 —«рампове» освітлення; 15,16 — приклади освітлення живописних панорам; 17—19 — варіанти пристрою зенітного і точечного освтлення в плоскому просторовому покритті

В більшості випадків ліхтарі верхнього світла громадських будівель влаштовують глухими і не використовують для вентиляції приміщень. Верхнє світло для будівель із зниженими вимогами до температурного режиму, таких, як дебаркадери, торгові зали критих ринків, а також громадських будівель різного приначення в районах з теплим кліматом, може бути виконаний із склоблоків або з одинарним склінням. Верхнє світло в громадських будівлях з нормальним температурно-вологим режимом приміщень, що

зводяться в II—III кліматичних зонах, звичайно виконується з подвійним склінням. У музеях і тому подібних будівлях, в яких до дотримання постійної температури і вологості повітря пред'являють особливо високі вимоги і можливість падіння крапель конденсату із стекол недопустима, верхнє світло влаштовують з потрійним склінням або із склоблоків в поєднанні з додатковим одинарним (верхнім або нижнім) склінням.

Ліхтарні надбудови, що мають крутіші скати, ніж звичайні дахи, збільшують нерівномірність відкладення снігу на даху, утрудняють його прибирання, ускладнюють рішення водостоку, але забезпечують кращі герметизацію і водовідведення.


Зовнішнє верхнє скління, що захищає приміщення від атмосферних опадів, влаштовують в сталевих палітурках з ухилом від 45 до 90°. Стекла звичайні або армовані укладають бічними сторонами на сталеві тавріки і кріплять сталевими пружинячими притисками, шурупами і мастикою або спеціальними металевими кріпленнями — штапиками; стекла укладають на гумові прокладки. Щоб уникнути протікання води в горизонтальних стиках, стекла укладають внахлестку і кріплять один до одного і до горизонтальних профілів кляммерами із смужок оцинкованої покрівельної сталі.

1 — світлопрозорий купол; 2 — анкер кріплення; 3 — металевий комір; 4 — рулонна покрівля; 5 — утеплювач; 6 — пружні прокладки, що ущільнюють; 7 — залізобетонний настил покриття; 8 — регульовані підвіски підвісної стелі; 9 — підвісна стеля; 10 — ролики пересувної затінюючої рамки-штори; 11 — пересувна рамка-штора; 12 — облицьовування світлової шахти

Найбільш надійне рішення зовнішнього скління може бути досягнуте при використанні спеціальних швеллеровидних листів армованого скла. Листи, що обрамлені з двох сторін бортами заввишки 3-5 см («профіліт»), укладають по сталевих горбилькам подібно до черепиці. Сусідні борти перекривають металевими розкладками спеціального профілю або такими ж ночвоподібними елементами. Такі покриття можуть мати ухил 1:3 і навіть 1:4, а при довгомірних елементах профіліта (до 6 м) ухил може бути прийнятий ще меншим.

Найпр остіше розв'язується зовнішнє скління ліхтаря при застосуванні хвилястих листів армованого або неармованого скла.

У будівлях з полегшеними конструкціями замість скляних хвилястих листів можуть застосовуватися кольорові і безбарвні скловолокнисті рифлені листи, що дозволяє понизити вагу огорожі, спростити його конструкцію, але декілька знижує капітальну і світлопропускаючу здатність покрівлі.

Зенітні точкові ліхтарі влаштовують у вигляді шатрів і куполів (рис. 2) з скла або прозорої пластмаси. Такі ліхтарі звичайно перекривають квадратний отвір до 1,5х1,5 м або кругле діаметром до 1,5 м.

Світлопрозорі куполи виготовляють з прозорого органічного скла — акрілата з розігріванням. Проте оргскло швидко жовтіє, покривається подряпинами, а при горінні дає задушливий дим. Більш капітальним рішенням є застосування склопластика.

Джер ела штучного освітлення можуть підвішуватися безпосередньо під першим склінням таких куполів, підігріваючи цим стекла і перешкоджаючи їх обмерзанню і занесенню снігом, який на них підтає.

Рис. 3 - Влаштування склозалізобетонних

покриттів по балках (фермах) і в склепінчастому покритті: 1-пенобетонний настил покриття; 2-склозалізобетонна панель; 3-герметизуюча мастика; 4-ефективний утеплювач;

5-склоблок; 6-дерев'яна антисептірована рейка; 7-оцінкована покрівельна сталь;

8-рулонний килим

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

Для чого влаштовуються пристрої верхнього світла?

Які варіанти верхнього світла використовуються в громадському будівництві?

Скільки шарів освтлення може бути влаштовано? Наведіть приклад коли моживо застосувати тільки один шар освітлення.

Яке влаштування верхнього освітлення повинно бути в музейних виставкових залах? Які вимоги ставляться до них?

Чи можуть влаштування верхнього освітлення також бути влаштуваннями утеплення приміщення?


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я