5.3. Рами

Рами застосовують у тих випадках, коли в напрямку прольоту конструкція сама повинна мати твердість, тобто виконувати в будинку функцію поперечної діафрагми, а також і тоді, коли необхідно зменшити висоту ригеля до розмірів, які неможливо досягти в балках або фермах. Рами можуть бути безшарнірними, тобто із затисненими опорами, двохшарнірними й трьохшарнірними (рис. 3, 4, 5) Рами викликають у фундаментах горизонтальний розпір, що може бути виключений, якщо опори між собою з'єднати затягуванням. Безшарнірні рами особливо чутливі до нерівномірних опадів фундаментів, і тому їх установлюють тільки на надійні підстави.

Залізобетонні рами звичайно застосовують безшарнірні й двох-шарнірні; при невеликих прольотах (приблизно до 30-40 м) із суцільним ригелем, для більших - із ґратчастим. Залізобетонні рами можуть бути збірними або монолітними. У збірних рамах з'єднання окремих елементів доцільно розташовувати в місцях мінімальних згинальних моментів. По рамах, так само як по балках і фермам укладають залізобетонний настил із приваркою і замонолічиванням.

Металеві рами дозволяють перекривати більше значні прольоти, чим залізобетонні. При пристрої рами суцільного двотаврового перетину необхідно передбачити ребра жорсткості на відстанях не рідше подвійної висоти ригеля. При прольотах до 60м висоту суцільного ригеля приймають рівної 1/ 25-1/30 прольоту.

У дерев'яних рамах, запроекто-ваних за принципом дерев'яних складених балок на цвяхах або клейових з'єднаннях, висоту ригелів приймають від 1/12 до 1/15 прольоту.Ї

/

56000

Рис. 4 - Ґратчаста металева рама з затяжками

SfJtrtt t

і/ Щ

W

Рис. 5 - Трьохшарнірна дерев'яна рама на

цвяхових з'єднаннях


-гг—

Рис. 8 - Великопролітні несучі конструкції з двохшарнірними аркамиАвторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я