5.2. Перехресно-ребристі покриття

Перехресно-ребристе покриття являє собою систему балок або ферм із паралельними поясами, що перехрещуються у двох, а іноді й у трьох напрямках (рис. 1, 2). Найбільш проста, але не сама вигідна система перехресного перекриття складається із плоских ферм або балок, що лежать у двох взаємно перпендикулярних напрямках. Така конструкція дає можливість зменшити висоту перехресних ферм до 1/16 + 1/24 прольоту за умови, що відносини сторін контуру, на який опираються ферми, перебувають у межах від 1:1 до 1:25:1. При подальшому збільшенні цього відношення конструкція втрачає свої переваги, тому що тоді навантаження сприймають тільки ферми, розташовані в короткому напрямку.

Перехресні конструкції допускають застосування консолей з вильотом до 1/5 - 1/4 основного прольоту. Перехресні покриття можуть мати додаткове усередині - контурне обпирання, що робить їх досить зручними для будинків зі складнм плануванням або з тим, що трансформується. Будівельна висота покриття й витрата матеріалів у цьому випадку можуть бути значно знижені.

Площини пересічних балок або ферм можуть бути як вертикальними, так і похилими. В останньому випадку при перетинанні вони утворять піраміди з підставою в одному з поясів (частіше у верхньому) і вершинами в іншому. Така система в стрижневому варіанті дозволяє обмежитися мінімальною кількістю типо-розмірів збірних елементів і вузлів. У конструкції покриття, що працює на стиск, несуча здатність системи підвищується, що дозволяє зменшити висоту конструкції до 1/24 -1/32 прольоту. Такі конструкції називають перехресно-ребристим плитами. Перехресні конструкції можуть бути металевими, залізобетонними й дерев'яними. Відстані між ребрами або розміри осередків і їхню кількість визначають загальним конструктивним рішенням і типом заповнення верхнього пояса й приймають від 1,5 до 6м.

Перехресно-ребристі покриття й перекриття із залізобетону прольотом до 36 м улаштовують із окремих тонкостінних коробок, у швах між якими укладають арматури. З нижньої сторони коробки можна залишати відкритими у вигляді кесонів або закривати легкою підвісною стелею. У габаритах перехресно-ребристих покриттів можуть розміща­тися верхнє розведення різних трубопроводів або світильники штучного висвіт-лення. При необхідності у верхнім природному висвітленні влаштовуються ліхтарі типу зенітних.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я