2.1. Епоксидні клеї
У епоксидних клеях, що використовуються для анкеро-установочних робіт зв'язуючим є епоксидно-діанові смоли, а наповнювачем - кварцовий пісок. Для затвердіння епоксидно-діанових смол при нормальній температурі 150С і вище застосовують як затверджувач аміни (поліетиленполіамін, етилендіамін, гекса-метилдіамін, піперидин та ін.). Зажорсткілі епоксидні смоли ма-ють велику крихкість, тому для додання їм пластичності у них вводять: дибутилфталат, діоксилфталат, трикрезилфо-сфат та ін. [4,5,98,100,103].
У розроблених Харківським ПромстройНДІпроектом [98] складах клеїв для установки фундаментних болтів використовують низькомолекулярні епоксидні смоли ЭД-16, ЭД-20 та ін., а в якості затверджувача -поліетиленполіамін (ПЭПА) і пластифікатора - дибутилфталат (ДБФ). У зажорсткілому стані не-наповнений епоксидний клей відрізняється високими міцнісни-ми властивостями. Міцність на стиск його дорівнює 60,4, розтяг - 30, вигин - 77,3 МПа. Наповнений кварцовим піском із крупні-стю зерен 0,315 мм (300 мас-частин на 100 мас-частин ЕД) епоксидний клей має міцність на стиск - 54,9, розтяг - 8,2, вигин - 47 МПа.
При готуванні епоксидного клею необхідно дотримуватись строгого дозування затверджувача і пластифікатора, тому що збільшення їхньої кількості, наприклад, з 20 до 40 мас-частин знижує міцність клею відповідно на 50%.
Для кріплення болтів у готових фундаментах рекомендуються наступні склади клею: епоксидна смола ЕД-16 чи ЕД-20 - 100 мас-частин, затверджувач ПЕПА - 15 мас-частин, плас
тифікатор ДБФ - 20 мас-частин, наповнювач - 200-300 мас-частин сухого кварцового піску з крупністю зерен від 0,16 до 0,63 мм. Міцність при стиску залежно від кількості наповнювача коливається від 40,0 до 60,0 МПа, а модуль пружності - від 3х103 до 4,5х103 МПа.
Епоксидний клей зазначеного складу має наступні технологічні властивості. Технологічна життєздатність при нормальній температурі навколишнього середовища залежно від складу клею коливається від 60 до 85 хв. Полімеризація при температурі більше 150С - відбувається протягом 3 діб, а при температурі нижче 150С -10 діб. В'язкість епоксидного клею досить висока. Пластифікований клей без наповнювача при нормальній температурі має в'язкість за Суттардом 20 см, а клей, наповнений кварцовим піском - 10-14 см. При застосуванні епоксидного клею при температурі нижче 150С перед заливанням у свердловину його потрібно підігрівати.
Для приготування клею слід застосовувати компоненти, що відповідають вимогам ДСТу (табл. 2.1), мають заводські паспорти з відповідними термінами придатності з моменту виготовлення клею.
Клей першого складу застосовують на ділянках фундаменту, що прогріваються (на глибині закладення болта) до температури 500С, другого - від 50 до 900С і третього - до 1000С.
Компоненти клею треба зберігати в сухому приміщенні з дотриманням умов пожежної безпеки для легкозаймистих рідин.
До недоліків епоксидного клею відносяться:
токсичність компонентів (крім наповнювача), що вимагає строгого дотримання спеціальних заходів з техніки безпеки;
недостатня теплостійкість, що не допускає застосування клею при температурі нагрівання елементів понад 1000С;
при приготуванні епоксидного клею потрібне точне дозування затверджувача і пластифікатора, що викликає в умовах будівництва додаткові складності й ненадійність результату;
у випадку виконання анкероустановочних робіт при температурі нижче 150С застосування епоксидного клею вимагає додаткових заходів щодо підігріву клею та анкерів;
висока вартість епоксидної смоли, її дефіцитність.
Таблиця 2.1 - Склади епоксидного клею
має бути не нижче 50 МПа, а для 2-го і 3-го - 70-80 МПа. 2.2.
Силоксановий клей
До складу силоксанового клею [81] входить 300 мас-частин їдкого натрієвого скла з модулем 1,8- 6,0, 600 мас-частин сухої меленої суміші, 200 мас-частин кварцового піску, а також 0,01% від маси сухої меленої суміші алюмінієвої пудри.
Рідке скло застосовують товарного постачання. Для зменшення його модуля в 1 кг рідкого скла вводять 70 г їдкого калію у твердому вигляді. Суха мелена суміш складається з: 35% гранульованого доменного шлаку вологістю до 0,5%, 40% кварцового піску вологістю до 0,5% і 25% технічного кремнефтори-стого натрію. Складові меленої суміші використовують з питомою поверхнею, рівною 5000-7000 см2/м. Подрібнення здійснюється в кульовому млині періодичної дії. Мелену суміш потрібно оберігати від зволоження і забруднення при зберіганні. Міцність силоксанового клею на стиск через 28 діб твердіння при нормальній температурі складає більше 40 МПа.
Для приготування клею слід застосовувати компоненти, що відповідають вимогам ДСТУ (табл. 2.2). Таблиця 2.2 - Компоненти силоксанового клею
У табл. 2.3 наведений склад силоксанового клею.
Таблиця 2.3 - Склад силоксанового клею
кварцовий пісок
Склад меленої сухої суміші, % за масою
кремне-фтористий натрій
Алюмінієва пудра понад 100% від меленої суміші
рідке скло
Склад клею, % за масою
кварцовий природній пісок
Істотним недоліком силоксанового клею є його багато-компонентність, необхідність виробництва гідродомолу, неможливість застосування у випадку впливу на анкерне з'єднання високої вологості.