6.1 Процеси, які впливають на строк служби ламп розжарювання

Строк служби – одна з найважливіших характеристик, що визначає економічність ламп розжарювання. На нього впливають такі основні процеси.

1. Випаровування вольфраму з поверхні тіла розжарювання

При цьому частки вольфраму осідають на колбі лампи, знижуючи її коефіцієнт пропускання. У результаті розпилення вольфраму зменшується поперечний переріз тіла розжарювання і, як наслідок, зростають опір і температура на цих ділянках. Таким чином, зменшення діаметра більш нагрітих ділянок проходить швидше і процес збільшення температури продовжується. Перегріта ділянка тіла розжарювання попадає в неблагоприємні умови, які в процесі горіння лампи безперервно погіршуються. Випаровування вольфраму з поверхні тіла розжарювання – основний процес, що визначає строк служби лампи.

2. Хімічні процеси, які виникають під час горіння лампи

При роботі лампи тіло розжарювання, електроди і гачки, скло колби виділяють різноманітні гази: окиси вуглецю, водню, пари вуглекислоти, пари води. Ці гази сприяють швидкому руйнуванню вольфрамової нитки.

При сучасних методах відкачки перелічені домішки істотного впливу на строк служби лампи не чинять, бо залишаються у дуже невеликих кількостях.

3. Процес рекристалізації вольфраму

Під впливом високої температури змінюється структура вольфрамової нитки і зменшується її механічна міцність. Ці процеси викликають провисання тіла розжарювання і зміщення крупних кристалів, що призводить до зменшення ефективного перерізу нитки і зростання температури на  деяких ділянках.

Для підвищення міцності і формостійкості вольфрамової спіралі до металу додаються окиси алюмінію і торію та кремнієвоторієві домішки. Вольфрам з домішками після перетворення волокнистої структури в дрібнозернисту тривало зберігає останню при робочих температурах.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я