2.3. Джерела оперативного струму

Джерела оперативного струму призначені для живлення схем релейного захисту й автоматики, схем керування вимикачами та ін. Бувають джерела оперативного постійного, змінного й випрямленого струму. Джерела постійного оперативного струму - це акумуляторна батарея напругою 110 В та 220 В. Їхнє достоїнство - незалежний і стабільний рівень напруги. Недолік -підвищення капітальних і експлуатаційних витрат на будову підстанції.

Як джерела оперативного змінного струму використовують:

трансформатори власних потреб (ТВН) потужністю 10-63 кВА та напругою 10/0,23 кВ;

спеціально встановлені для цієї мети вимірювальні трансформатори струму (ТС) зі струмом 5 А і вимірювальні трансформатори (ТН) напруги із вторинною напругою 100 В і потужністю до 0,1 кВА. Структурна схема системи оперативного струму показана на рис. 2.5.


Якщо до них підключити блоки випрямлячів, то одержимо джерела випрямленого оперативного струму. Загальний їхній недолік - нестабільний рівень струму й напруги при коротких замиканнях поблизу підстанції. Бувають випрямляючі блоки живлення струмові, наприклад типу БПЗ-402, і напруги, наприклад типу БПЗ-401, підключені відповідно до трансформаторів струму й напруги. Принципові електричні схеми блоків живлення БПЗ-401 і БПЗ-402 показані на рис. 2.6. Обидва блоки містять у схемі проміжні трансформатори, що насичуються, для стабілізації вихідної напруги та узгодження з величинами вторинних струмів і напруг трансформаторів струму й напруги.

Технічні дані блоку БПЗ-401: номінальні первинні напруги - 100, 127, 220У; вихідні випрямлені напруги - 110, 220 В; номінальна напруга заряду конденсаторів - 400 В.

Технічні дані блоку БПЗ-402: номінальний первинний струм - 4-12 А; вихідні випрямлені напруги аналогічні блоку БПЗ-401.

До шин оперативного струму джерела підключаються через автоматичні вимикачі та створюють наступні шинки: шинки живлення електромагнітів вимикачів, шинки живлення схем захисту, шинки сигналізації, шинки освітлення, шинки заряду конденсаторів для живлення електромагнітів відключення вимикачів.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я