2.3. Принцип дії, призначення високовольтних запобіжників

Запобіжники, як і вимикачі, захищають електричні установки від шкідливої дії перевантажень і коротких замикань. Якщо вимикач використовують багато разів, плавку вставку запобіжника необхідно міняти після кожного перегорання. Для селективного захисту від струмів перевантаження і коротких замикань необхідно, щоб запобіжник з меншим номінальним струмом вставки перегорав раніше, ніж запобіжник з плавкою вставкою більшого номінального

струму. Для установок, що працюють при напрузі 6-35 кВ, випускають

запобіжники ПК з кварцовим наповнювачем (рис. 2.5).

Як матеріал вставки застосовують мідний посріблений провід. Ці запобіжники забезпечені покажчиками спрацьовування, які в нормальному стані утримуються в патроні натягненням вказівної вставки, а при її перегоранні - за допомогою пружини покажчик виходить за межі патрона.

Подпись:

Захист низьковольтних ланцюгів (керування автоматики і сигналізації) здійснюють запобіжниками типу ПН-2 (рис. 2.5 ).

Вибір плавких вставок запобіжників. Номінальна напруга запобіжників і їх вставок ивст ном повинна відповідати напрузі мережі:

Uвст.ном

Uc

(2.1)

Подпись:

Значне зменшення і збільшення напруги плавкої вставки проти напруги мережі не рекомендується, оскільки це відображається на ампер-секундної характеристиці плавкої вставки.

Гранично струм плавкої вставки Івстпр, що відключається, повинен бути

рівний або більше максимального розрахункового струму к.з. Ікзтах'-

Івст.пр — Ікз.тах. (2.2)

(2.3)

Плавка вставка не повинна перегорати від максимального тривалого струму навантаження:

Івст.ном кн Інтах,

де кн - коефіцієнт навантаження, залежить від характеру навантаження (рис. 2.6).

При змінному короткочасному перевантаженні Іпер, коли вона перевищує максимальний тривалий струм IHmax, плавка вставка також не повинна перегорати:

кпІвст.ном Іпер> ^ (2.4)

де кп — коефіцієнт відбудови від перевантаження, який приймають як таким, що дорівнює 2,5 при 1;пер ~ 2-К3 с (легкі умови); 1,5^2 при 1;пер ~ 10 с (важкі умови) [].

За відсутності постійного нагляду за установками, плавкі вставки повинні задовольняти умові

Івст.ном 0,8 Ідоп.пр> (2.5)

де Ідоппр — тривало допустимий струм проводу, А.

До перерахованих вимог вибору плавких вставок слід додати ще таке, що забезпечувало б перегорання плавких вставок раніше, ніж відключаться контактори або магнітні пускачі. В цьому випадку час перегорання плавких вставок від струмів к.з. не повинен перевищувати 0,15—0,2 с. Ця вимога викликана тим, щоб виключити можливість відключення кз. контактами апаратів. Час перегорання плавких вставок від струмів к.з. визначають за

захисною характеристикою запобіжників, але при цьому слід мати на увазі, що розкид захисних характеристик досягає 50%.

Селективність роботи запобіжників може бути забезпечений, якщо час перегорання більшого запобіжника в 3 рази перевищує час перегорання меншого запобіжника.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я