ПЕРЕДМОВА
Сучасне будівельне виробництво характеризується широким застосуванням різноманітного обладнання для механізації і автоматизації технологічних процесів. Будівельні крани, підйомники, ліфти, електрозварювальні апарати, установки для освітлення і багато іншого обладнання мають характерну ознаку - використання електричної енергії для реалізації свого функціонального призначення. Постійно розширюється питома вага електротехнічного обладнання в інженерних системах сучасних будівель. У цих умовах інженер-будівельник повинен розуміти фізику роботи електротехнічного обладнання, критерії його вибору, характеристики, особливості використання, правила безпечної експлуатації.
Навчальними планами будівельних спеціальностей вузів передбачено вивчення дисципліни «Електротехніка у будівництві», до програми якої входять теми, що традиційно розглядаються у кількох дисциплінах електротехнічних спеціальностей. Це питання теорії електричних кіл, електричних машин, промислової електроніки, електропривода. А питання електрообладнання будівельних майданчиків, інженерних систем будівель і підприємств будівельної індустрії знаходять відображення лише у спеціальній літературі.
Видання цього підручника має на меті сконцентрувати в одному джерелі інформацію з усіх тем дисципліни "Електротехніка у будівництві". Зміст книги і методика викладання спрямовані в першу чергу на студентів будівельних спеціальностей, а також та інженерно-технічних працівників, які не є фахівцями в царині електротехніки, але пов'язані із застосуванням і експлуатацією електрообладнання та бажають дістати уявлення про основні принципи його роботи. Крім того, більшість розділів книги можуть бути корисними для студентів технічних навчальних закладів при вивченні дисциплін, до програми яких входять питання з електротехніки, електричних машин і електроніки.
Практична частина представлена задачами, які ілюструються прикладом розв'язання і містять варіанти вихідних даних для самостійного розв'язання.
Підручник підготовлений авторським колективом у складі:
доктор економічних наук, професор Ачкасов А.Є.- теми 16, 17, 18, 21;
доктор економічних наук, професор Лушкін В. А. - теми 6, 9, 15, 17, 19, 21;
кандидат технічних наук, доцент Охріменко В.М. - теми 3, 5, 10, 11, 12, 15, 20, загальне редагування;
кандидат технічних наук, доцент Кузнєцов А.І. - теми 6, 7, 8;
кандидат технічних наук, доцент Чернявська М.В. - теми 1, 9, 10;
- старший викладач Воронкова Т.Б. - теми 1, 2, 4, 7, 8, 13, 14, розділ VI. Автори висловлюють щиру подяку рецензентам, доктору технічних наук,
академіку АТН України Ю.Г. Куцану, доктору технічних наук, професору, директору інституту енергозбереження та енергоменеджменту НТУ України "КПІ" А. В. Праховнику, заслуженому винахіднику України, доктору технічних наук, професору кафедри енергоустановок космічних літальних апаратів Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського (ХАІ), академіку АНВО України О.І. Яковлеву за корисні зауваження і поради щодо змісту та методики викладання матеріалу підручника.