15.1. Види електричного зварювання
Зварюванням називається процес створення нерознімних з'єднань деталей машин, конструкцій і споруд за умови їх місцевого або загального нагрівання, пластичного деформування, або за умови спільного впливу цих двох факторів, наслідком чого є встановлення міжатомних зв'язків у місці з'єднання.
Електричне зварювання широко використовують у будівництві, тому що зварені шви мають високу якість і велику міцність. Міцність звареного з'єднання забезпечується атомними або молекулярними зв'язками. Важливе значення має при цьому взаємна дифузія атомів матеріалів, які зварюють.
В електрозварюванні використовують явище електричної дуги, що становить собою електричний розряд, який супроводжується високою температурою й значною щільністю струму, що може досягати кількох тисяч ампер на 1 см2, падіння напруги на дузі є незначним (10 - 20 В).
Сучасна зварювальна техніка має у своєму арсеналі багато способів зварювання. У будівництві найбільш поширені два способи електричного зварювання: дуговий і контактний.
Електродугове зварювання, при якому плавлення металу країв зварюваних деталей і електрода (або присадочного металу) здійснюється за рахунок тепла, яке виділяється електричною дугою, виконується вручну, напівавтоматично або автоматично.
Ручне дугове зварювання може здійснюватися двома способами: способом Бенардоса і способом Славянова.
Зварювання за способом російського винахідника М.М. Бенардоса (рис.15.1) здійснюють в такий спосіб. Позитивний полюс джерела постійного струму приєднується до зварюваних деталей, а негативний - до електрода Е, що не плавиться. Між електродом Е (вугільним, графітовим або вольфрамовим) і виробом збуджують електричну дугу. Краї виробу і присадочный матеріал, що вводиться до зони дуги М, нагрівають до плавлення і одержують ванночку розплавленого металу. Після затвердіння ванночки утворюється зварний шов. Даний спосіб використовується, як правило, при зварюванні кольорових металів або їхніх сплавів, а також при наплавленні твердих сплавів.
Зварювання за способом Н.Г. Славянова (рис.15.2) виконують за допомогою електрода, що плавиться. Електрична дуга збуджується між металевим еле-
ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАЙДАНЧИКІВ, ПІДПРИЄМСТВ І БУДІВЕЛЬ
ктродом і кромками зварюваного виробу. Утворюється загальна ванна розплавленого металу, після охолодження якого з'являється зварний шов.
собом
Бенардоса
собом Славянова
За способом Славянова, що є найбільш поширеним, можливе застосування й змінного струму за умови покриття стрижневого електрода спеціальною обмазкою. Обмазка електродів та флюси, якими покривають місце зварювання, містять значну кількість елементів, які мають низьку температуру іонізації і підвищують стійкість електричної дуги.
Автоматичне й напівавтоматичне зварювання під флюсом здійснюється шляхом механізації основних рухів, які виконує зварник, - переміщенні електрода вздовж його осі до зони дуги й переміщення його вздовж зварного шва.
При напівавтоматичному зварюванні подача електрода уздовж його осі до зони дуги механізована, а переміщення електрода уздовж зварного шва зварник виконує вручну. При автоматичному зварюванні механізовані всі операції, необхідні для процесу зварювання.
Розплавлений метал захищається від впливу кисню й азоту повітря спеціальним гранульованим флюсом. Висока продуктивність і гарна якість швів забезпечили широке застосування автоматичного й напівавтоматичного зварювання під флюсом.
Електричне контактне зварювання здійснюється за допомогою тепла, яке виділяється струмом при проходженні через кромки деталей, що зварюються. При цьому в місці з'єднання країв зварюваних деталей виділяється найбільша кількість тепла, яка розігріває їх до зварювального стану.