4.2. Металеві електроди

Металеві електроди для дугового зварювання виготовляють відповідно до ДСТ із визначеним діаметром і довжиною. Починаючи з діаметра 1,6; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6; 8; 10; 12 і довжиною від 200 мм - 250 - 300 - 350 - 450.

Для зварювання углеродистых і низьколегованих конструкційних сталей передбачені дев'ять типів електродів Э38, Э42, Э42А, Э46, Э46А. Э50, Э50А, Э55, Э60; для зварювання легованих конструкційних сталей підвищеної і високої міцності існує п'ять типів електродів Э70, Э85, Э100, Э125, Э150. Крім того, передбачені дев'ять типів електродів для зварювання теплотривких сталей.

Тип електрода позначається буквою Э и цифрою, що вказує гарантируемый межа міцності металу шва. Буква А в позначенні вказує, що метал шва має підвищені пластичні властивості.

Кожному типу електрода відповідає кілька марок електродів. Наприклад, Э42 відповідають електроди ОМА-2, АНО-6, МЭЗ-04. Марка електрода - це його промислове позначення, як правило, що характеризує стрижень і покриття.

Електродні покриття поділяють на двох груп: тонкі (стабілізуючі й іонізуючі) і товсті (якісні).

Покриття складають з речовини, атоми і молекули якого мають низький потенціал іонізації, тобто легко іонізуються в повітряному проміжку дуги. Такими речовинами є калій, натрій, кальцій, барій, літій, стронцій і ін. Вони застосовуються, як правило, у виді вуглекислих солей: крейда СаСО3, поташ КСО3, вуглекислий барій ВаСО3. Як єднальну речовину застосовують рідке скло.

Найбільш простим тонким покриттям є крейдове. Воно складається з мелкопросеянного чистої крейди, розведеного на рідкому склі. 100 р. мела 25 р. рідкого скла, отримана суміш розбавляється водою до сметанообразного стану. Електродні стрижні опускають у цей розчин і сушать при температурі 30-400 С. Такі електроди дають при зварюванні шви дуже низької якості. Більш якісні зварені шви дають електроди з тонким покриттям марок ДО-3, А-1. Основний складової цих покрить є титановий концентрат. Покриття К-З містить 57,8% титанового концентрату і 42,2% марганцевої руди, а рідке скло складає 25% до маси концентрату і руди.

Електроди з товстим покриттям застосовують для одержання зварених з'єднань високої якості. Тому ці покриття називають якісними. Якісне покриття виконує наступні функції: забезпечує стійке горіння дуги; захищає розплавлений метал шва від впливу кисню й азоту повітря; розширює в металі шва оксиди і видаляє невідновлювані оксиди в шлак; змінює склад наплавляемого металу введенням у нього легуючих домішок; видаляє сірку і фосфор з розплавленого металу шва; утворить жужільну кірку над металом шва; сповільнює його охолодження і тим самим сприяє виходу газів на поверхню металу шва.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я