3.8. Сутність процесу кисневого різання

Кисневе різання засноване на властивості металів і їхніх сплавів згоряти в струмені технічно чистого кисню. Різанню піддаються метали, що задовольняють наступним основним вимогам:

Температура плавлення металу повинна бути вище температури запалення його в кисні. Метал, що не відповідає цій вимозі, плавиться, а не згоряє. Наприклад, низкоуглеродистая сталь має температуру плавлення близько 15000 С, а воспламеняется в кисні при температурі 13000 - 13500 С. Збільшення змісту вуглецю в сталі супроводжується зниженням температури плавлення і підвищенням температури запалення в кисні. Тому різання стали зі збільшенням змісту вуглецю і домішок ускладнюються.

Температура плавлення оксидів повинна бути нижче температури плавлення самого металу, щоб оксиди, що утворяться, легко видувалися і не перешкоджали подальшому окислюванню і процесу різання. Наприклад, при різанні хромистих сталей утворяться оксиди хрому з температурою плавлення 20000 С, а при різанні алюмінію - оксиди з температурою плавлення близько 25000 С. Ці оксиди покривають поверхня металу і припиняють подальший процес різання.

Шлаки, що утворяться при різанні, повинні бути досить жидкотекучи і легко видуватися з розрізу. Тугоплавкі і грузлі шлаки будуть перешкоджати процесу різання.

Теплопровідність металу повинна бути найменшої, тому що при високій теплопровідності теплота, що повідомляється металу, буде інтенсивно приділятися від ділянки різання і підігріти метал до температури запалення буде важко.

Кількість теплоти, що виділяється при згорянні металу, повинне бути можливо великим; ця теплота сприяє нагріванню прилягаючих ділянок металу і тим самим забезпечує безперервність процесу різання. Наприклад, при різанні низкоуглеродистой стали 65 – 70% загальної кількості теплоти виділяється від згоряння металу в струмені кисню і тільки 30...35% складає теплота від полум'я різака, що підігріває.

Розділяють два основних види кисневого різання: розділову і поверхневу:

Розділове різання застосовують для вирізки різного виду заготівель, розкрою листового металу, оброблення крайок під зварювання й інші роботи, зв'язаних з обробленням металу на частині. Сутність процесу полягає в тім, що метал уздовж лінії розрізу нагрівають до температури запалення його в кисні, він згоряє в струмені кисню, а оксиди, що утворяться, видуваються цим струменем з місця розрізу.

Поверхневе різання застосовують для зняття поверхневого шару металу, оброблення каналів, видалення поверхневих дефектів і інших робіт. Різаки мають велику довжину і збільшені перетини каналів для газів полум'я, що підігріває, і кисню, що ріже.


Авторы: 239 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Книги: 268 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я